ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
580
Tepkime puanı
479
NAMAZ KILARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERMüslümanlığın en önemli şartlarından bir tanesi Namaz kılmaktır. Namaz kelimesi tazim için eğilmek, ibadet ve kulluk etmek anlamına gelir. Kişi Namaz kılarken yüce Allah’ın huzurundadır, Namazını tam bir teslimiyet ve huşu içinde kılması gerekir.

İslam dininde iman etmekten sonraki en önemli husus ibadetimiz olan Namaz, Namazın şartları, farzları ve rükunları gibi dikkat edilmesi gereken konular vardır. Namaz kılan kişi Allah’ın huzurunda olduğunu asla unutmamalıdır. Özen göstermelidir, çünkü Namaz esnasında yapılabilecek hatalardan dolayı Namaz hatalı kılınmış olabilir ve kabul olmamasına neden olabilir.

Sağa sola bakılmamalıdır: Namaz sırasında secde edilecek yer dışında başka hiçbir tarafa bakılmaması gerekir. Peygamberimiz Namaz kılarken sağa sola bakanlar için “ bazı insanlara ne oluyor da Namazda sağa sola bakıyorlar, gözlerini semaya dikiyorlar? Ya bundan vazgeçerler, ya da gözlerindeki nur alınır da kör olurlar” demiştir.

Namaz hızlı kılınmamalıdır: Namazı hızlı tempoda kılmak Namazın şartlarından birisi olan rükünların tam anlamıyla yerine getirilmemesine neden olur. Namaz sakin ve yavaş kılınmalıdır.

Namaz kılarken kılık kıyafetle uğraşılmamalıdır: Namaz kılarken birçok kişinin yaptığı hatalardan bir tanesi de kıyafetleriyle uğraşmaktır. Namaz esnasında kılık kıyafeti düzeltmeye çalışmamak lazımdır.

Namaz kılarken secdeye dikkat etmek gerekir: Peygamber efendimiz,” Yedi kemik üzerinde secde etmek üzere emredildim: Bunlar; alın, burun, iki el, iki diz, iki ayağın kenarları ( parmak uçları) dır. Bu na göre Namaz kılarken burnun da Namaz kılarken secdeye değmesi ve ayakların yerden kalkmaması gerekiyor. Secde esnasında kollarında yere tamamen yapıştırılmaması gerekiyor.


Namaz kılarken esnemek ve öksürmek: Namaz kılarken esnemek, öksürmek ve hatta gerinmek doğru bir davranış değildir. Mecburi bir durum söz konusu değilse öksürmek ve de esnemek mekruh olacaktır.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/namaz-kilarken-dikkat-edilmesi-gerekenler.150/
 


Editör

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
302
Tepkime puanı
51
Namaz kılarken kimin huzurunda olduğunuzu unutmayın. Namazı yavaş ve huşu ile kılınız.
Rükûnları secdeleri düzgünce ve eksiksiz yapınız.
Namaz sonunda ellerinizi semayı açıp Rabbinizle konuşun ne isteyecekseniz ondan isteyin.
Emin olun ki o sizi duyuyor.

Selamlar
 
Katılım
19 Eyl 2019
Mesajlar
80
Tepkime puanı
39
Namaza başlamadan önce kısa bir zaman dilimide olsa tefekkür etmek düşünmek o namazı daha güzel kılmamıza sebep olacaktır.

Kısaca o namaza motive olup öyle başlamak daha güzel olur
Düşünün alemlerin Rabbine secde edeceksiniz Sema ehli sizi izliyor melekler pür dikkat sizinle. Allah'a en yakın olunan yeredesiniz. Ve unutmayın ki Allah tarafından seviliyorsunuz o sizi sevmeseydi size o secde imkanını vermezdi.
 
Üst