Namaz sevgisi

ikra

Well-known member
Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
88
Namaz sevgisi
İnsanın yaratılış gayesi, Allah’a ibadet etmek ve onun emirlerine itaat ederek onun sevgisini kazanmaktır. Cenabı Hakk’în bize emrettiği bütün hükümler bizim iyiliğimiz içindir. Ancak onun emir ve nehiylerine uyarak Allah’a yaklaşabiliriz. İslam dini tertemiz bir dindir ve insanlara iyiliği, doğruluğu, sevgiyi, saygıyı ve dürüstlüğü emreder. Namaz ibadeti ise peygamber efendimiz miracı şerife çıktığında Hz. Allah’ın biz ümmeti Muhammed’e 5 vakit farz olmak üzere hediye ettiği bir ibadettir. Dolayısı ile bir müminin namazlarını tam kılması gerekir. Namaz farz ve nafile olmak üzere iki kısımdır. Farz olan 5 vakit namazdır. Nafile namaz ise 5 vakit namazdan hariç Allah’a yakınlık niyeti ile kılınan namazdır. Namaz dinen direğidir hadisi şerifi namaz ibadetinin ne kadar önemli bir ibadet olduğunu vurgulamaktadır. Namazını tam kılan kimse Allah’ın sevgisini kazanır.

Peki, namaz sevgisi nasıl olmalıdır?
Öncelikle kişi namazın boynunda borç olduğunu idrak edebilmeli ve namazlarını hiç aksatmadan eda etmelidir. Bu ise ancak namaz sevgisi ile mümkün olur. Bütün ibadetleri sevmenin başı ise Allah sevgisine bağlıdır. Eğer kalpte Allah sevgisi var ise o kişiye hiçbir ibadet zor gelmez. İbadetin zor gelmesi nefistendir. Namaz kılmak ve islamın emirlerini yerine getirmek gerçek mümine hiçbir şekilde meşakkatli gelmez. Aksine ibadetten lezzet alır ve huzuru Allah’a yönelmekte bulur. Bir kimse yarın ahrette sualinin kolay geçmesini istiyorsa namazını kılmalı ve diğer emirleri yerine getirmelidir.
Namaz kılmamak ise imansızlıktan ve iman zayıflığından dolayı meydana gelen bir durumdur. Her müminin kalbinde başta Allah sevgisi olmak üzere peygamber sevgisi, namaz sevgisi ve ibadet sevgisi olmalıdır. Ancak bu şekilde felaha ulaşılabilir ve Allah sevgisi kazanılabilir.

Kalbin ilk gıdasıdır namaz.
Asil bir duruştur namaz sınır tanımaz

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/namaz-sevgisi.14/

 
Üst