Nasıl Tevbe Edilmeli

Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
52
Tepkime puanı
22
Nasıl Tevbe Edilmeli
İşlenen bilinçli ve bilinçsiz günahlar için tevbe etmek İslam’da büyük önem taşımaktadır. Allah, günahlardan pişmanlık duyanlara kapılarını açmaktadır.

Ne Zaman Tevbe Edilmeli?
Tevbe edecek olan kişi bunu günahından hemen sonra yaparsa farzı yerine getirmiş olur. Farkında olunduğu halde tevbeyi geciktirmek kapsam bakımından büyük günahlara dahil edilmiştir. Haram işledikten sonra tevbe-i istiğfar etmek, bir daha aynı hatayı yapmamaya yemin etmek demektir. Ancak pişmanlığı gönülden olmayanın tevbesi kabul olmaz.

Nasıl Tevbe Edilmeli
Tövbe etmek için öncelikle günahı işleyen kişi neden hata yaptığını ve pişman olduğunu iyice idrak etmelidir. Ayrıca bir daha asla aynı hatayı yapmayacağını da gönülden istemelidir. Daha sonra tövbe duası okumalı ve eğer mümkünse mübarek zamanlarda bu dua yinelenmelidir.
  • Tövbe etmek için kişi Allah’a sığınmalıdır.
  • İşlediği suçtan ötürü vicdanı rahatsız olmalı ve kesin bir karar vermelidir.
  • Bir kişinin kul hakkını yemişse, o kişiyle mutlaka helalleşmeli ve gönlü alınmalıdır.
Bir Kişi Aynı Günah İçin Sürekli Tövbe Ederse Ne Olur?
İnsanlar hata yapan varlıklardır ve aynı zamanda kendilerini düzeltme yeteneğine de sahiptirler. Bir nedenle dinde günah olarak nitelendirilen bir hata yaptıklarında bundan pişmanlık duyarlarsa yaratıcı tarafından kabul gördüğü ifade edilmiştir. Ancak sürekli aynı hatayı yapıp sürekli tövbe etmek, niyetin kötüye kullanımı gibi düşünülebilir. Verilen kararlarda eksiklik, inançta ve Allah’a duyulan imanda noksanlık söz konusudur.

Tövbe İstiğfar Duası Ne Anlatıyor?
Tövbe İstiğfar Duası’nın
meali, kişinin günahlarından arınmasına yönelik sözler barındırmaktadır. Şeytana uyan ve günah işleyen bir kişinin inancını tazelediği bir duadır. Kişinin inancındaki eksiklikleri fark ederek imanını tazeleyebildiği sözler içerir. Hem İslam dinine hem de peygamberlerinin hepsine, başta Allah’a olan inancı tazeler. En son kutsal kitabın Kuran-ı Kerim olduğunu ifade eder.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/nasil-tevbe-edilmeli.84/

 

Editör

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
264
Tepkime puanı
18
Gerçek tövbe nasıl olmalı? - Nihat Hatipoğlu


 
Üst