Nazar İçin Okunacak Dua ve Anlamı

Editör

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
296
Tepkime puanı
51


İnsanı tesir altına alan, hasta eden bazı vak’alar vardır ki, tıp ilmi bunlar için kesin teşhise varamamıştır. Gerçek sebebi hakkında da açık bir bilgi verememektedir. İşte bunlardan birisi de “nazar etme,” “göz değme”dir. Nazar da büyük çoğunlukla, potansiyel halinde var olan haset duygusunu frenlemeyen ve aşırı kıskançlık gösterenlerin gözlerinden karşı tarafa atılan zehirli bir bomba görevini görmektedir. Bunun da hikmeti, hasette olduğu gibi bir imtihan sırrıdır.

Bu ndenle nazar duâsını derledik. Ayrıca nazar için âyet-i kerime de vardır. Nazara uğrayan kişi buna inanmalıdır. Çünkü Peygamberimiz: “Ölenlerin çoğu nazar yüzünden ölür. Zira nazar, develeri tencereye, insanları mezara kor buyurmuştur.(,4)

Görülüyor ki nazar bir kaç çeşittir. Merhum Gümüşhaneli hazretleri kitabında buradaki duâyı yazmış ve bizlerin okumasını istemiştir. Aynı zamanda bu duâ tecrübe edilmiş ve çok faydalı olduğu ortaya çıkmış bir duâdır. Nazar duâsını okumakla yakalanılan hastalıktan kurtulmak mümkün değildir. Bunun ancak Allah’ın yardımıyla olacağına inanmak şarttır.TÜRKÇE OKUNUŞU : (Bismillâhi, Allahumme ezhib harreha ve berdeha ve habeseha)

‘’Allah’ın adıyla. Allah’ım, şunun gözünün hararetini, soğukluğunu ve tamamen çürütmesini yok et, önle. ” Sonra okuduğu kişiye:TÜRKÇE OKUNUŞU : Bi iznillâhi teâlâ.

ANLAMI : “Allah Teâlâ’nm izniyle hemen kalk!” desin.(,3)

 


Üst