Okuma ve kazanım farkındalığı.

Editör

Editör
Kitap okumanın faydası nedir?'' diyenlere...

Bir defasında hocama dedim ki: “Bir kitap okudum ama zihnimde kitaptan hiçbir şey kalmadı.”

Bana bir meyve uzattı ve dedi ki: “Bunu ağzında çiğneyip ye.”

Yedikten sonra sordu:

”Şimdi sen büyüdün mü?

” Hayır,” dedim.

Dedi ki: “Büyümedin ama o vücuduna dağıldı; et oldu, kemik oldu, sinir oldu, deri oldu, tırnak oldu, hücre oldu…”

Anladım ki, okuduğum kitap da öyle dağılıyor:

Bir kısmı kelime dağarcığını zenginleştiriyor. Bir kısmı bilgi ve irfanını artırıyor, bir kısmı ahlakını güzelleştiriyor, bir kısmı yazı ve konuşmada üslubuna incelik katıyor, bir kısmı hayata farklı bakmanı sağlıyor, bir kısmı içindeki sevgi-merhameti arttırıyor, bir kısmı özgüvenini arttırıyor, düşünmeni, sorgulamanı tetikliyor, olaylar karşısında nasıl davranman gerektiğini öğretiyor… her ne kadar sen bunların farkında olmasan da.

Kitap okumak bir şeye yaramaz, çünkü kitap okumak çok şeye yarar! O kadar çok şeye yarar ki neye yaradığını söylemek imkansızdır.

“İyi dostlar, iyi kitaplar, bir de huzurlu bir vicdan: İşte ideal hayat.”

Okumak ve okuduklarımızı anlamak yani kazanım farkındalığı elde etmek, başarılı olmanın, hedeflerimize ulaşmanın, hayallerimizi gerçekleştirmenin ve kendimizi geliştirmenin en önemli şartlarından biridir. İyi kitap okumak kadar, okuduğunu sindirebilmek, hayatına taşıyabilmek de çok önemlidir. Okumakla yetinip edindiğimiz bilgileri tatbik edemezsek, maalesef kazanmamız mümkün olmayacaktır. Nitekim bir insanın sırtında kolilerce kitap taşıması onu bilgin yapmaz. Kazanım farkındalığı, okuduklarımızla bilinçlenmek ve icraata dökmek, okumanın en tatlı meyveleridir.

Zeynep

Editör
Farkındalık: Şu anda
Farkında olmak yeniden değerlendirme: Olumsuz olayları daha olumlu bir anlam kazandırmak için yeniden yorumlamanın yollarını bulmalısınız Duygu Bastırma: Olumsuz duyguları zihinden çıkarmalısınız.