Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri

Zeynep

Editör

Özgeçmiş Hazırlama Yöntemleri
Gerek eğitim hayatımızda gerekse meslek kariyerimizde sıkça karşımıza çıkan geçmiş başarılarımız için hazırlanan dosyalardır. Özellikle yeni bir iş hayatının başlangıç sürecinde bizden talep edilen cv yani özgeçmişimizi hazırlarken dikkat etmeliyiz. Birçok işveren adayın özgeçmişine göre karar vermektedir. Başarılı bir cv hazırlayarak işe alınma şansımı yükseltebiliriz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar ve yöntemler bulunmaktadır.

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?
Özellikle bilgilerimiz A4 kağıdına yazılmalı, özgeçmişimiz en fazla 2 sayfadan oluşmalıdır. Uzun ve anlaşılması güç olan paragraflardan kaçınılmalıdır. Sade bir anlatım ile okuyucuya net bilgiler verilmelidir. Birinci veya üçüncü tekil kişi ağzı ile yazılmalıdır. Kelimelerin ve cümlelerin altı çizilmemeli ve imla kurallarına dikkat edilmelidir. CV ye ekleyeceğimiz resim takım elbise ile çekilmiş olmalıdır. Rahat anlaşılır ve bilgiler birbiri ile uyumlu olması da önemlidir.

CV Önemli !

Kariyer hedeflerimizi anlatan bir bölüm oluşturulmalı ve geleceğe yönelik planlarımızı ayrıntılı bir şekilde anlatmalıyız. Kişisel bilgilerimizi eklemeli ve iletişimi kolaylaştırmalıyız. Adımızı açık adresimizi, e-mail ve doğum tarihimiz gibi birçok bilgiyi de eklemeyi unutmamalıyız. En önemli olan konu ise eğitim bilgilerimizdir. Hangi üniversiteden mezun olduğumuzu, okurken aldığınız başarılı dereceleri ve not ortalamasını gösteren belgeleri özgeçmişimize eklemeliyiz. Katıldığımız konferanslar, aldığımız sertifikalar ve staj yaptığımız kurumun adını da ekleyerek zengin bir CV hazırlayabiliriz.

Sonuç olarak özgeçmişimizi hazırlarken yaşantımız boyunca aldığımız başarıları ve kendimizi iyi bir şekilde ifade eden metinleri özgeçmişimize eklemeliyiz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/ozgecmis-hazirlama-yontemleri.198/

CV hazırlama teknikleri bir çoğumuzun üzerinde çok durmadığı bir konudur. Oysa ki yeni bir iş için en çok özeni göstermen gereken noktadır. Özgeçmişin eğitim ve profesyonel hayatının önemli noktalarını içeren kısa bir özet niteliğinde olmalıdır. Aynı zamanda başvurmak istediğin firmaların aradığı nitelikleri içermeli ve senin profesyonel olarak beklentilerini de yansıtmalıdır.

Özgeçmişin başvurduğun şirketlerin senin hakkındaki ilk izlenimlerini oluşturur. Kendini en iyi şekilde pazarlaman ve tecrübelerini ilgi çekici şekilde aktarman iyi bir ilk izlenim oluşturmanı sağlayacaktır.

İmla kurallarına dikkat etmelisin.
Başvurduğun pozisyona uygun bir ön yazı hazırlamalısın. Genel başvuru yapıyorsan, ön yazında hangi alanda çalışmak istediğinizi belirtmelisin.
Ters kronolojik sıra takip etmelisin.
Gereksiz bilgiler eklemekten kaçının.

Uzun paragraflardan kaçınılmalıdır. 1. veya 3. tekil kişi ağzından yazılmalıdır. Kelime ve cümlelerin altı çizilmemelidir. CV'de bildirilen eğitim ve iş tecrübelerinin kronolojik sırası yeniden eskiye doğru olmalıdır. Gereksiz cümlelerden uzak durulmalıdır. Bulanık, silik, arka planı karışık resimler kullanılmamalıdır.