Peygamber Efendimiz(S.A.V.)’İn Kardeşlerim Dediği Kişiler Kimler

Editör

Editör

Peygamber Efendimiz(S.A.V.)’İn Kardeşlerim Dediği Kişiler Kimler

Peygamber efendimiz (s.a.v) kardeşim dediği kimseleri Kevser havuzunun başında su ikram etmek için bekleyecektir.

Hadislerde Peygamber efendimiz (s.a.v) kardeşlerim dediği kişiler bulunuyor. Peki, Peygamberimizin kardeşim dediği kişiler kimler?

Peygamber efendimiz, ashabıyla yaptığı bir kabir ziyaretinde şöyle seslendi: Selamün Aleyküm müminler diyarının sakinleri, inşallah bizde bir gün sizlere katılacağız. Sonra da kardeşlerimle görüşmeyi arzu ediyorum. Peygamber efendimizin yanında bulunan sahabe şaşkınlıkla, ey Allah’ın resulü biz senin kardeşlerin değil miyiz diye sordular.

Peygamber Efendimiz ise şu cevabı verdi. Hayır siz benim ashabımsınız. Kardeşlerim ise benden sonra gelecek olanlar. Onlar beni görmedikleri halde bana inanacaklar. Ümmetim içinde en sevdiklerim, benden sonra gelip beni görmeyi arzu edenlerdir. Herkesten önce Kevser havuzunun başında bekleyeceğim diye buyurdu.

Bu sefer ashaba şu soruyu sordu. Ümmetinden henüz gelmemiş olanları nasıl tanıyacaksın Ey Allah rasulü diye sordular. Peygamber efendimiz ise şu cevabı verdi. İşte onlar abdestten dolayı elleri, yüzleri ve ayakları parlıyor olarak gelecekler. Ben önceden Kevser havuzunun başında ikram için onları bekleyeceğim.

Peygamber Efendimizin Kardeşleri

Kevser havuzunun başında bekleyip kardeşlerine su ikram etmeyi arzulayan Peygamber efendimiz, kendisinden sonra gelen ümmetine kardeşim diyor. Peygamber efendimizin kardeşim dediği kimselerin, onu hiç görmeden kuvvetli bir imanla O’na ve onun getirdiklerine inanmaları ise son derece önemlidir.

Aynı zamanda peygamber efendimizin kardeşim dediği kişilerin özelliklerinden biri de Hz. Ebubekir’in resulullah’ı sevdiğinden ötürü sevmek ve Resulullah’ı seven tüm sahabeleri de sevmektir. Resulullah kardeşlerine imanla kabre gireceklerinin müjdesini vermekte ve onları karşılayacağını dile getirmektedir.

Allah’ın resulünün kardeşlik dediği makam çok yüce bir makamdır. Bu kıymetli şeyi elde etmek ve muhafaza etmek elbette kolay değildir. Duamız Hz. Muhammed’in Kevser havuzunun başında beklediği kardeşlerden olabilmektir.

Peygamberimizin kardeşim dediği kişiler, kendisinden sonra gelen ümmetine, Allah’ın resulünün kardeşlik dediği makam

Etiket:

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/...a-v-in-kardeslerim-dedigi-kisiler-kimler.149/

Soru: Bir hanımefendi:

“Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

–‘Kardeşlerimi çok özledim’ diyor sahabeler:

–Biz senin kardeşlerin değil miyiz? ya Rasulallah diyorlar. Efendimiz de o zaman:

–‘Siz benim ashabımsınız’ diyor... Böyle bir hadis var mıdır? Hadisse tam olarak yazabilir misiniz?” diye sormuş.

Cevap: Evet, böyle bir hadis vardır ve şöyledir:

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir mezarlığa gitti ve:

‘Selam sizlere ey mü’min topluluklar yurdunun sakinleri! Şüphesiz bizler de inşallah size kavuşacağız’ dedi, sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Keşke biz kardeşlerimizi görseydik diye arzu ettim’ dedi. Sahabeler:

−Ey Allah’ın Rasulü! Biz senin kardeşlerin değil miyiz? diye sordular! Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Hayır, siz benim ashabımsınız. Kardeşlerimiz ise, daha sonra gelecek olanlardır. Ben, onlardan önce havuzun başına varmış olacağım’ dedi. Sahabeler:

−Ey Allah’ın Rasulü! Henüz senin ümmetinden gelmemiş olanları nasıl tanıyacaksın? diye sordular! Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Sizden herhangi bir adamın, alnında ve ayaklarında beyazlıkları bulunan atları olsa ve bu adamın atları siyah atlar arasında bulunsa, adam kendi atlarını tanımaz mı?’ dedi. Sahabeler:

−Elbette tanır, ey Allah’ın Rasulü! dediler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Onlar kıyamet gününde abdest almalarından dolayı alınları, kolları ve ayakları parlak geleceklerdir.’ Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu sözlerini üç defa tekrarladı ve şöyle devam etti:

−‘Ben onlardan önce havuzun başına varmış olacağım. Dikkat edin aranızdan birtakım kimseler havuzumdan, kaçkın devenin uzaklaştırıldığı gibi uzaklaştırılacaklar. Ben onlara buraya geliniz, buraya geliniz diye sesleneceğim ve bana şöyle denilecek:

−Onlar senden sonra bid’atlar yaptılar ve hep ökçeleri üzerine gerisin geri dönüp durdular. Bunun üzerine ben de:

−O halde benden uzak dursunlar, benden uzak dursunlar diyeceğim’ buyurdu.”

Müslim 1/150, 151, Malik 1/49, 50, Nesei 1/35, İbni Mace 2/580, Beyhaki 4/78, Ahmed 2/300, 408

"Kardeşlerim" buyrulan kişilerden olanlar, bu müjdeye kavuşanlar ne bahtiyar insanlardır. Allahü Teâlâya iyi bir kul, Resulullah efendimize iyi bir ümmet olabilmek için çalışmak hepimizin görevidir. Bu ümmetten olma lütfuna erişenlerin, nâil oldukları bu büyük nimetin farkında olmaları, Ümmet-i Muhammed'in faziletlilerinden olabilmek için çalışmaları gerekir.