Peygamber İsimleri - Peygamber İsimleri Nelerdir?

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
257
Tepkime puanı
188
Peygamber İsimleri

İlk Peygamberimiz Hz. Adem olurken, Hz. Ademd'den itibaren Hz. Muhammed'e gelinceye kadar 124 bin peygamber bulunur.

Çağımızda ilk peygamberden son peygambere gelinceye kadara pek çok peygamber geçmiştir. Hatta riaveye göre 124 bin civarında peygamberin olduğu da bilinmektedir. Fakat 25 tane Peygamberimizin isimleri Kuran-ı Kerim de geçmektedir. Kuran ı Kerim'de 25 Peygambe isimleri üzerinde çok fazla durulmuş olduğunu söylemek mümkün.

Peygamberler hayatımız açısından bakıldığı zaman son derece önemli yerdedir. Öyle ki Allah tarafından görevlendirmiş olan peygamberler de çeşitli hizmetlerde bulunmuş. Peygamberlik sıfatını almış ve halka kendilerini adamışlardır. İlk Peygamberimiz ise Hz. Adem'dir. Hz Adem'den bu yana pek çok Peygamber gelmiş geçmiştir. Son Peygamberimiz ise HZ. Muhammeddir. Burada önemli olan en önemli detaylardan birisi de her ne kadar riaveyetler de 124 bin kadar peygamberin olduğu söylense de 25 tanesi kutsal kitabımız içerisinde açıkca belirtilmektedir.

Peygamber İsimleri Nelerdir?
Hz. Adem, Hz. İdris, Hz. Nuh, Hz. Salih (a.s.), Hz. İbrahim (a.s.),Hz. Lût (a.s.), Hz. İsmail (a.s.), Hz. İshak, Hz. Yakup, Hz. Yusuf ,Hz. Şuayb, Hz. Musa ,Hz. Davud ,Hz. Harun, Hz. Eyyub, Hz. Zülküf, Hz. İlyas, Hz. Zekeriyya, Hz. Yahya, Hz İsa , Hz Muhammed Kuran'da en sık adı geçen peygamberlerimizden biri olma özelliğine sahiptir. Her biri biz insanoğlu açısından bakıldığı zaman da son derece değerlidir. Her birinin hayatı, yaşadıkları, acıları, dertleri, zorlukları, başardıkları farklı farklıdır. Öyle ki Yüce Allah bizlere olduğu gibi Peygamberlerimizi de çokca imtihandan geçirmiştir. Her birini de sabır testine sokmuş ve başarılı şekilde geçmiştir. İnsanoğlu mazisinde her biri anılır ve yapmış oldukları Allah yolunda ki hizmetleri de asla untutulmaz.

Kuran'da ismi en çok geçen Perygamberimiz ise Hz. İbrahim olduğunu söylememiz gerekiyor.Hz. İbrahim Kuran Kerim de toplam da 69 defa ismi geçirilen peygamberlerimizden birisidir. Hz. İbrahim sonrasında ise Hz. Adem, Hz İsa'da en çok adı geçen peygamberlerden birisidir. Hz.Muhammed ise Kuranı Kerim kutsal kitabımızda ismi toplam da 4 defa geçer.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/peygamber-isimleri-peygamber-isimleri-nelerdir.116/

 
Katılım
10 Kas 2019
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Onun her isminde ayrı bir güven huzur ve umut var.
Peygamberimiz hayatının her karesi ile örnek bize.
Onu severken sevgide sınır tanımıyorum. Çünkü o alemlere rahmet gönüllere huzur aşılayan bir peygamber.
 
Üst