Peygamberi Sevmek


Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
37
Tepkime puanı
28
Peygamber Efendimiz’i (s.a.v.) sevmek, O'nu hakiki bir şekilde tanımaktan geçer. Hayatını, sünnet-i seniyyesini, vazifelendirilmiş olduğu dava ve ümmeti için çektiği sıkıntıları, ahlakını, Allah katındaki şanını bilmek yani hakkıyla tanımak, Peygamber Efendimizi (s.a.v.) sevmek için bir basamaktır.
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
22
Tepkime puanı
11
Müslümanlar Allah’ın emri olduğu için Resulullahı çok sever. Her Müslüman'ın Resulullah efendimizi canından, malından, her şeyinden çok sevmesi gerekir. Resulullah'a itaat etmeyen Allah'a itaat etmiş sayılmaz. Müslümanlar Peygamber efendimizin güzelliğini, üstünlüklerini kendi ilim, ihlâs ve Ona duyduğu sevgi nispetinde derece derece görebilir ve anlayabilir. Resulullah'ı sevenler Eshab-ı Kirâm'ı ve diğer evliyâları da çok sever. Resulullah'ın Eshâbından birine bile düşman olan Peygamber Efendimizi hakiki anlamda sevmiyor demektir. Resulullah'ı sevenler onun sünnet-i seniyyesine sımsıkı sarılmalı, her işinde Resulullah'ın bildirdiklerine riayet etmelidir. Çok salevat getirmeli, onun hayatını (siyer-i nebî) okuyarak iyice öğrenmelidir.
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
38
Tepkime puanı
17
Hz. Aişe (r.a.) rivayet eder: Bir adam Peygamber Efendimiz’e gelip derdini şu şekilde ifade etmiş: “Ya Resulallah, seni kendimden, ailemden, malımdan ve oğlumdan da daha çok severim! Ben evde otururken seni düşünür ve yanına gelip seni görene kadar sabırsızlanırım. Ölümlerimizi düşündüğümde senin cennette Peygamberlerin makamlarına yükseltileceğin aklıma gelir. Ben cennete girsem bile seni orada göremeyeceğimden korkarım.” Peygamberimiz ise Cebrail (a.s.) şu âyet-i kerîmeyi indirene kadar cevap vermemiştir: “Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır.” Resul-i Ekrem bu ayeti okuduğunda adam kendini sevinçten tutamamıştır.
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
42
Tepkime puanı
19
Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: “De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabanız, kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız meskenler size Allah’tan, Resulünden ve Allah yolunda cihad etmekten daha sevgili ise, artık Allah emrini getirinceye kadar bekleyin. Allah fâsıklar topluluğunu hidayete erdirmez.”
 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
479
Tepkime puanı
479


“Adımın anıldığı yerlere bizzat teşrif ederim” diyor Rasulullah.

Esselatü Esselemü aleyke ya Rasulullah


 
Katılım
10 Kas 2019
Mesajlar
38
Tepkime puanı
18
"Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.”

Ebu Davud, Edeb, 19,
 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
479
Tepkime puanı
479
"Anneler dua ettiklerinde çocuklarının çevresindeki zırhı görselerdi,duayı hiç bırakmazlardı."

Hz.Muhammed (s.a.v.)
 
Katılım
19 Eyl 2019
Mesajlar
82
Tepkime puanı
41
Senin O mübarek ayağın Yeryüzüne basmamış olsaydı Toprakla teyemmüm etmek Kimseyi temizlemezdi Efendim (Sav)

#SefaatYaRasulAllah
 
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
106
Tepkime puanı
17
Bana yakın olanlar, soyumdan gelenler
değil; yolumdan gidenlerdir

Hz.muhammed (s.a.v.)
 


Üst