Peypamber Efendimiz (S.A.V.)’İn Çocuk Sevgisi

ikra

Yönetici

Peypamber Efendimiz (S.A.V.)’İn Çocuk Sevgisi

Hz. Muhammed çocukları çok sever, onlara karşı her zaman hoşgörülü davranır ve her istediklerini yapardı.
Hz. Muhammed’in çocuk sevgisi hakkında birçok kaynaktan bilgi edinmek mümkündür. Hz. Muhammed (sav) çocukları çok sever ve onlara her zaman hoşgörü ile yaklaşırdı. Çocuklara değer verir hiçbir zaman kız- erkek çocuk ayrımı yapmazdı. Bu anlamda peygamber efendimizin çocuklarla olan ilişkisi mutlaka örnek alınmalıdır.
Özellikle cahiliye döneminde kız ve erkek çocukları arasında ayrım yapılır, bazı kabilelerde öyle ki kız çocuklarına yaşam hakkı verilmezdi. Hatta toprağa gömülürdü. Böyle bir topluma peygamber efendimiz yeni bir anlayış ve bakış açısı kazandırmıştır. Çocukları çok seven Hz. Muhammed (sav) özellikle çocukların yetiştirilmesi hususuna da dikkat edilmesi gerektiğini söylerdi.

Çocukları Çok Seven Peygamber
Aile hayatının çocukları yetiştirmekten geçtiğini belirten Hz. Muhammed’in çocuklara düşkünlüğü başkaydı. Özellikle kendi çocuklarına ve torunlarına oldukça düşkündü. O torunlarını çok seven ve hoşgörülü olan bir dedeydi. Hz. Muhammed kızı Fatıma’yı da çok severdi. Seferden döndükten sonra ilk onun yanına gider, sefere giderken de mutlaka Fatıma’yı görürdü.

Hz. Fatıma’nın iki oğlu vardı Hasan ve Hüseyin. Peygamber efendimiz torunlarını da çok sever, onları kırmamaya çalışır, hoşgörülü ve anlayışlı davranırdı. Hz. Enes şöyle anlatıyor; Peygamber Efendimiz hutbe okurken Hasan dizinde oturur, söyleyeceklerini söyler sonra da onu öperdi. Ben bunu seviyorum derdi.
Ebu Said ise Peygamberimizin çocuk sevgisi için şöyle diyordu; peygamber efendimiz namaz kıldığı esnada torunu Hasan omzuna çıktı. Efendimizde onun elinden tutup ayağa kalktı. Tekrar rükuya varıncaya kadar Hasan’ı sırtında tuttu.

Enes Bin Malik anlatıyor; peygamber secdeye giderken torunları Hasan ve Hüseyin sırtına çıktılar. Onlar ininceye kadar Peygamber secdeyi uzattı. Orada bulunanlar, Ya Rasulullah secdeyi uzatmış olmadın mı dediler. Peygamber efendimiz ise şöyle dedi. Oğlum sırtıma çıkınca acele etmekten çekindim.
Katate anlatıyor; bir keresinde peygamber efendimiz torunu Amame kucağında olduğu halde yanımıza geldi ve namaza durdu. Rukua varırken çocuğu yere bırakıyor, kalkarken tekrar kucağına alıyordu.

Çocuklara olan sevgisini her fırsatta dile getiren Hz. Muhammed (sav) çocuklar için kim onları severse beni sevmiş, kim onlara karşı kin tutarsa bana kin tutmuş olur diyordu. Peygamber efendimiz çocukların dediklerini her zaman yapar ve onların gönlünü kazanırdı. O bir peygamber olduğu halde hiçbir zaman omzunda çocuk taşımaktan utanmamış ve Hz. Muhammed her zaman iyi bir dede ve iyi bir baba olmuştur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/peypamber-efendimiz-s-a-v-in-cocuk-sevgisi.94/

Editör

Editör
Rasûlullah beni bir dizine, Hasan b. Ali’yi de öteki dizine oturtur, sonra ikimizi birden bağrına basar ve:

“-Ey Rabbım, bunlara rahmet et, ben bunlara karşı çok merhamet duyuyorum.” buyururdu. Şüphesiz ki Rasûlullah efendimizin sevgi ve şefkati yalnız kendi torunlarına karşı değildi. Şöyle buyururdu

“Küçüklerine şefkat göstermeyen bizden değildir.” (Ebû Dâvûd, Edeb 68)

Peygamber efendimiz, evine gelen küçük çocukları severdi, başlarını okşayıp evde oynamalarına müsade ederdi. Çocuklara karşı en çok şefkat gösteren insandı.
Bir bedevi, (Ya Resulallah, siz çocukları sevip öpüyorsunuz. Biz hiç öpmeyiz) dediği zaman, ona, (Şefkat ve merhamet duygusu olmayana ne diyeyim?) buyurdu. (Buhari)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Çocuklarınızı çok öpün, her öpüşte Cennetteki dereceniz yükselir.) [Buhari]
(Çocuk kokusu Cennet kokusudur.) [Taberani]

(Çocuk dünyada nur, ahirette sürurdur.) [Şir’a]
(Çocukları sevip okşayın, onlar gönül meyvesi, göz nurudur.) [Ebu Ya’la]
(Çocuklarımız ciğerpârelerimizdir.) [B.Arifin)]

(Çocuk sevgisi, Cehennem ateşine karşı perdedir. Çocuklara iyilik etmek, Sıratı geçmeye sebeptir. Onlarla beraber yiyip içmek, Cehennemden kurtuluştur.) [Şir’a]

(Cennetteki "Sevinç sarayı"na, ancak çocukları sevindirenler girer.) [İ.Adiy]

(Evladınıza ikram edin, nasıl ana-babanızın sizde hakkı varsa, evladınızın da sizde hakkı vardır.) [Taberani]

(Çocuğuna iyilik etmek için yardımcı olan babaya Allah rahmet etsin!) [İ Hibban]
(La ilahe illallah diyene kadar çocuğu terbiye eden, hesaba çekilmez.) [Taberani]

Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem, kız-erkek ayırmaksızın çocuklara karşı olan sevgi ve şefkatini çok çeşitli şekillerde ve her fırsatta en nezih şekilde göstermiştir. Anne, baba ve büyükleri daima çocuklara karşı hassas ve anlayışlı olmaya davet ve teşvik etmiştir.

Muhtelif sahabilerce verilen haberlere göre, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem, çocukları kucaklar, müsaid yerlerinden öper, okşar, bineğine alır, selâm verir, gönüllerini alır, hastalandıklarında ziyaretlerine gider, şakalaşır, onları eğlendirir, omuzuna, sırtına bindirir, onları asla azarlamazdı. Hatta sevmek için kucağına aldıkları zaman, üzerine akıtsalar bile kızmazdı. Bu vaziyette, başkalarının da çocuğa müdahale etmelerini kabul etmezdi.