Psikolojik Çöküntüden Kurtulmak İçin Öneriler


ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
462
Tepkime puanı
473
Psikolojik Çöküntüden Kurtulmak İçin Öneriler


Psikolojik Çöküntüden Kurtulmak İçin Öneriler

Psikolojik çöküntüden kurtulma tavsiyeleri, olumsuz duygulardan uzaklaşma, aileyle geçirilen süreyi artırma, düzenli spor yapma, yatakta kalma süresini kısaltma ve duyguları ifade etme faaliyetleridir. Psikolojik çöküntüden kurtulmak için diğer insanlar ile etkileşimlerin yükseltilmesi iyileşme sürecine katkı sağlar.

Olumsuz Duygulardan Uzaklaşma

Olumsuz hislerden uzaklaşma
, psikolojik çöküntüden kurtulmak için depresif etkilerin kişilikte kalıcı olmadığını ve bir süre sonra tamamen geçeceğini kişinin kendisine telkin etmesi ile gerçekleştirilir. Depresif etkiler geçicidir. Ömür boyu kişiliğin, karakterin bu yönde devam edeceği düşünülmemelidir.

Psikolojik çöküntüde belirli aktivitelerin yapılmasında zorluk çekilir. Diğer yandan iyileşme sürecinde duygusal dalgalanmalar oluşur. Kişi kendine bu duygusal dalgalanmaların iyileşme sürecinin bir parçası olduğunu hatırlatmalı, ‘’eskisi gibi olacak, başa dönüyorum.’’ Şeklinde olumsuz telkinleri kendine yapmamalıdır. Bunun yerine dalgalanmalar sırasında, hangi olayı yaşadığında mutlu olduğunu tespit edip, onu mutlu eden eğilimlere yönelmelidir.

Aileyle Geçirilen Vakti Artırma

Aileyle vakit geçirmeyi yükseltmek, psikolojik çöküntüden kurtulmak için ev içinde ve dışında yapılacak eğlenceli aktiviteler ile hayata geçirilen bir faaliyettir. Bu kapsamda aile bireyleri ile güzel bir akşam yemeği yeme, sohbet ederek dertleri paylaşma, depresyon etkilerini belirli bir süre düşünmemeye yardımcı olan eğlenceli oyun aktivitelerine katılma yolları izlenir.

Ailenin kişiyi dinlemesi ve sorunların birlikte göğüslenmesi, psikolojik çöküntünün daha kısa sürede yenilmesini sağlarken, kişiye yalnız olmadığı hissini verir. Destek aldığını bilen birey, bu süreci daha kolay atlatacağını fark ederek, kendini daha güçlü hisseder. Ailenin vereceği duygusal destek, sorunların yenilmesinde tıbbi destek kadar önem taşır.

Düzenli Spor Yapmak

Programlı spor yapma
, psikolojik çöküntü etkilerini azaltan ve gün içinde belirlenen bir saat diliminde zihni her türlü problemden uzaklaştırarak, temizleyen bir aktivitedir. Belirli bir saati spora ayıran kişi, bu saat diliminde sadece zihnini ve vücudunu yararlı etkilere açmayı hedefler. Bu hedefin dahi zihinde belirlenmesi, kimyasal olarak olumlu etkilere doğurup, psikolojik çöküntüden kurtulmak için gerekli ortamı sağlar.

Spor saatlerinde kişi egzersizler ile birlikte kendine olumlamalar göndererek, etkiyi yükseltebilir. Olumlamalarda depresyonun ve psikolojik çöküntünün zorluklar sebepli geçici bir durum olduğunu, kişilikte kalıcı yansımalar olmadığını telkin ederek, etkileri azaltma yoluna gider.

Diğer yandan spor, açık havada kademlerin yükseltilerek yapıldığı tempolu yürüyüş şeklinde tercih edilirse, zihinsel temizlenmeye katkı sağlanır. Düşünceler bir süre sonra yürüyüş temposuna odaklandığından, uzaklaşmaya başlar.

Yatakta Kalma Süresini Kısaltmak

Yatakta bulunma süresini azaltma, depresyon ve psikolojik çöküntü etkilerini en hızlı şekilde uzaklaştıran ve kişinin diğer insanlar ile etkileşimini yükselterek, zihnindeki olumsuz düşünceleri kontrol altına alan faaliyettir. Bu kapsamda sağlık için gerekli düzenli uyku alışkanlığı terk edilmemelidir. Sadece psikolojik çöküntü sebebi ile günü yatakta geçirme alışkanlığı terk edilmelidir.

Dışarı çıkmada güçlük çekilse dahi yatak içinde kalmama ve ev içinde kısa yürüyüş, yemek yapma, aile üyeleri ile daha fazla vakit geçirme alanlarına yönelmekte fayda görülmektedir. Bu kapsamda zihnin daha farklı aktivteler ile meşkul olması sağlanır. Aksi takdirde tüm gün yatakta kalmak bir sessizlik içinde olumsuz düşünceleri devamlı olarak düşünmeye ortam hazırlar.

Duyguları İfade Etmeye Başlama

Hisleri ifade etmeye başlamak
, kişinin psikolojik çöküntüden çıkmak için yapması gereken temel faaliyettir. Birey her hangi bir olumsuz travma karşısında depresyona girmişse, bu durumu açıkça kendine itiraf etmeli, kabul etmeli ve durma sebep olarak gördüğü karakterler var ise bu kişilere duygularını ifade etmelidir.

Kişi psikolojik travmaya sebep olan olayı ve duyguları, tıbbi aşamada tedavi alıyor ise psikoloğuna açık şekilde ifa etmelidir. Yıllarca bastırılan duyguları sözler ile ifade etmek psikolojik çöküntüden kurtulmak için öneriler arasında yer alan yıllarca bastırılan duyguları sözler ile ifade etme faaliyeti, iyileşme sürecinin hızlanmasına katkıda bulunur.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/psikolojik-cokuntuden-kurtulmak-icin-oneriler.277/
 


Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
17
Tepkime puanı
7
Psikolojik çöküntü, depresiflik hâli genelde insanın kendi kendini dinlemesinden hâsıl olur. Vücudumuz beynimizden gelen sinyallere göre hareket eder. Bir insan kendini hasta olduğuna inandırırsa gerçekten hasta olabilir. Mesela sürekli bir yerimizin ağrıdığını düşünsek bir müddet sonra gerçekten de o bölgenin ağrıdığını hissederiz. Bu yüzden insanın kendi kendiyle pek yalnız kalmaması gerekir. Tabii ki uzlet, insanlardan uzaklaşmak, tenhada Allahü teâlâyı zikretmek çok güzel bir şeydir. Ancak insan, başkalarıyla bir şeyler paylaşmaya da ihtiyaç duyar. Hiçbir insan hayatını yapayalnız geçiremez. Mutlaka başkalarıyla etkileşim halinde olması gerekir. Psikolojik çöküntü denilen ruh hâlinden kurtulmak için, sevdiklerimizle daha çok vakit geçirmek, sosyal aktivitelerde bulunmak önemlidir. Elbette ruhun gıdası ilim ve ibadet olduğundan, bu hususta daha dikkatli olmak gerekir.
 
Katılım
26 Haz 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
8
Psikolojik çöküntü den kurtulmak için, önce sizi yoktan var eden bir yaratıcının olduğunu düşünün. Manevi duygusallık gözyaşı ve Allah'a dua bunun en iyi reçetesidir. Problemlerinizi çözme konusunda karşınızda ki her ne ise, o sizden daha güçlü degildir.. Siz ne olduğunuzu düşünmeyin ne olduğunuzu bilin.
 
Katılım
15 Haz 2020
Mesajlar
16
Tepkime puanı
2
Her şeyi çokta dert etmemek gerekiyor. Bazı şeylerin olacağı varsa oluyor kaderden kaçamazsınız. Günlük hayatta hepinizin daraldığı arada strese girdiği anlar oluyordur yaşamı gerektiği yerde akışına bırakmak gerekiyor. Üzülüp ah edip vah etmenize hiç gerek yok.
 

Owl

Katılım
20 Tem 2020
Mesajlar
7
Tepkime puanı
0
İnsanlardan sürekli bir bekleyiş halinde olmak ruha en büyük acıyı veren harekettir.Herşey olacağına varır.Çok düşünmek iyi olduğu kadarda kötü birşey.
 
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
94
Tepkime puanı
17
Yürek ve akıl bir iş üzerinde yoğunlaşırsa, bu dünyadaki hiçbir şey imkansız değildir. (Spartacus)


Hayat öyle bir şey ama eğer Ama umut edersem hayat çok güzel olacak Demek istediğim hayat için gülümse, hayat sana gülümseyecek
 
Katılım
10 Kas 2019
Mesajlar
7
Tepkime puanı
1
📌Eğer depresyondaysanız, geçmişte yaşıyorsunuz.
📌Eğer endişeliyseniz, gelecekte yaşıyorsunuz.
📌Eğer kendinizle barış içindeyseniz, şu an da yaşıyorsunuz.

Lao Tzu
 

Üst