PVC ÇEVRE DOSTU MUDUR ?


PVC ÇEVRE DOSTU MUDUR ?


PVC ÇEVRE DOSTU MUDUR ?


PVC’ler konusunda genelde fikir kirliliği vardır. Çünkü anlayan da anlamayanda bu konuda hüküm vermeye çalışırlar. Özellikle PVC’lerin çevreyi kirlettiği ve zarar verdiği gibi yanlış bir bilgi söz konusudur. Bu makalemizi paylaşmamızın amacı ise bu konuya açıklık getirmek. Çünkü PVC’nin çevreye verdiği rahatsızlık yalnızca görsel açıdandır. Dolayısıyla günümüzde üretilmiş olan PVC çeşitlerine baktığımız zaman her birinin de tasarımının ustalıkla yapıldığı biliniyor.
PVC’de yoğunluk azdır ve üretilmiş olan parçalara baktığımız da genellikle büyük hacimlere sahiplerdir. Bunun içinde atık olarak kullanıldığında hemen göze çarpabilirler. Fakat burada dikkat edilirse o zaman teknik anlamda şu sonucu meydana getirir.
Doğaya atılan 1 PVC en fazla bir kağıt ve cam atık gibidir. Dolayısıyla toplanıp yeniden değerlendirildiğinde tekrar kullanıma sunulabilir. Hatta PVC’nin diğer bir özelliği de işlendiğinde elyaf haline gelebilmesidir. Bunun içinde bu malzemenin tekstilde de kullanılabildiğini söyleyebiliriz.


Bir diğer önemli konu ise PVC’nin zarar vermenin aksine çevreyi de koruduğu bilinmektedir. Yani profili ve de kapı imalatında da kullanılabiliyor aynı zamanda üzerine ya da istenilen bir bölüme ahşap ilave edilebiliyor. Günümüzde PVC’nin kullanım alanları genişlemeye başladıkça ağaç kesimlerinde de ciddi anlamda bir azalma olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla burada PVC doğaya zarar değil fayda sağlayan bir ürün olabiliyor. PVC kullanılmaya başladıktan sonra ülkemize baktığımız da orman arazilerinin daha da fazlalaşmış olduğunu görebiliyoruz. Kısacası şunu söyleyebiliriz ki PVC çevre dostudur ve kesinlikle çevreyi de kirletmeyecektir.

PVC’ler sıkça kullanılan bir malzeme olmasından dolayı da üretimi her geçen gün daha geniş bir alana doğru yönlendirilmiştir. Bir PVC’nin ortalama olarak düşündüğümüzde 50-60 yıllık bir dayanıklılık ömrü vardır bunun için de diğer malzemelere göre hem daha uygun hem de daha ucuz piyasa da satışı yapılmaktadır.

Bir araştırmanın sonucuna göre ortalama olarak 15 yıllık bir kullanım baz alındığında ve burada ahşap ile PVC değerlendirildiğinde PVC pencerelerin sert ahşap olandan % 46 oranında daha yumuşak hem de % 40 oranında daha ucuz olduğu tespit edilmiştir.
 

Üst