PVC Kapı Kilidi


PVC Kapı Kilidi


PVC Kapı Kilidi​

Günümüzde her alanda fazlaca tercih edilen kapı çeşitlerinden biri olan PVC kapı oldukça kullanışlı olmakla birlikte kilitlendiklerinde güvenlik açısından son derece önemlidir. PVC kapılar oldukça esnek malzemeden yapıldıkları için zorlamalara karşı çok fazla mukavemetleri olmamaktadır. PVC kapılar diğer kapılara göre daha farklı şekilde kilitlenme sistemine sahiptir. PVC kapı kilitlenirken kapı kolu öncelikle yukarıya doğru kaldırılır ve ispanyolet çubukların yuvalara geçmesi sağlanır. Bu şekilde kilit sisteminin iç mekanizması kilitlenmiş olur. Merkez kilide bağlantısı bulunan İspanyolet çubuklar ile öncelikle sistem daha sonra ise hareketli çubuklar sayesinde kapı komple kilitlenir. Kapı kilitlendikten sonra kol aşağı hareket edemez ve dolayısı ile güvenlik açısından da kilidin açılmaması sağlanmış olur. PVC kapı kilidi arızalarının çoğu kilitlerin iç kısımlarının kırılması ya da ispanyolet çubukların tırnaklarının kırılmasından kaynaklanır.

PVC Kapı Kilidi Değiştirilmesi​

PVC kapı kilidi değiştirebilmek için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta kapıya uygun kilidi bulabilmektir. Takılacak olan kilidin kapıya uyabilmesi için eski kilit yerinden çıkarıldığında göbeği ile aynı ölçüde olan kilit gerekmektedir. Ayrıca PVC kapılarda kapı kilidinin solunda ve sağında mandala olan uzaklıkların farklı olması da dikkate alınması önemlidir. Kilidin sökülebilmesi için kilidin dili altında bulunan vidayı sökerek göbeğin yerinden çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra ise yeni alınan göbek kısa ve uzun tarafları dikkate alınarak yerleştirilmelidir. Anahtar çevrildiğinde göbek dilinin dışarı çıkıp, içeri girmesi doğru takıldığını gösterir. Bunu sağlayan bir kilit anahtarla uyumlu demektir. Son olarak da vidalar tekrar yerine takılarak kilit yerine sabitlenir.


PVC Kapı Kilidi Seçimi​

PVC kapı kilidi seçilirken doğru olan kilit sistemini bilmek ve de almak çok önemlidir. Her tip kapıya farklı kilit sistemleri kullanılacağı için bu konuda iyi bir inceleme yapmak da gerekmektedir. PVC kapıların kilitleri farklı çeşitlerde olabilmektedir. Örneğin tek göbekli olan kilitler daha çok oda kapılarında kullanım açısından kolaylık sağlamak için kullanılmaktadır. Silindirli kapı kilitlerinin de hem içerden hem de dışarıdan kilitlenecek kapılar için tercih edilmesi daha uygundur. Silindirli makaralı olan kilit çeşitleri ise oldukça sağlam kilit sistemleri olmakta ve kilitlenirken kuvvet uygulanması gerekmektedir.

(pvc pencere kilidi ile ilgili makale)
 

Üst