PVC Nedir?


PVC Nedir?


PVC Nedir?


Plastikler insanların günlük yaşamının hemen her alanında karşılaştığı maddelerden bir tanesidir. Plastiklerden üretilmiş farklı malzemeler bulunmakta olup bunlardan bir tanesi de PVC’dir. PVC nedir sorusunun en basit cevabı ise Poli Vinil Clorür adı verilen bir plastik türüdür. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olmasından dolayı kimyasal endüstrinin en değerli ürünleri arasında gösterilmektedir. PVC’ler farklı alanlarda kullanılsa dahi bunun büyük bir bölümü yapı sektöründe kullanılmaktadır. Dünyada kullanılan toplam PVC malzemesinin yarısı bina malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunun temel nedeni ise bu malzemenin hem ucuz hem de çok kolay bir şekilde monte edilebilir olmasıdır. Bu zamana kadar binalarda geleneksel malzemeler yani beton ve ahşap kullanılan bazı bölümlerde artık PVC kullanılmaktadır.

PVC nedir konusundaki bir başka husus ise bu malzemenin bazı özellikleri ile ilgilidir. PVC üretiminde içerisine farklı katkı maddeleri eklenmektedir. Bunlardan bir tanesi olan klorür son derece önemli bir özelliği bu malzemeye kazandırmaktadır. Kloratomu genellikle plastiklerin içerisinde yer almamaktadır. PVC içerisinde bulunan klor, bu malzemenin yanma sıcaklığını artırmaktadır. Yani yanması zor bir plastik türü olarak dikkat çekmektedir ve bu da güvenlik açısından çok ciddi bir avantaj sağlamaktadır. PVC alev ile tutuşturulduğu zaman bir süre sonra kendiliğinden sönmektedir. Bu özelliği tahmin edilenin aksine yangınlara karşı dayanıklılık sağlamaktadır.

PVC ilk olarak 1920’liyıllarda bulunmasına rağmen kullanımı 1930’lu yılları bulmuştur. II. Dünya Savaşından sonra ise çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. PVC nedir konusunda bir başka husus ise bu malzemelerin çevreye verdiği zararla ilgilidir. Bütün plastikler gibi bu malzemeler doğada yok olmamaktadır. Fakat diğer plastiklerden farklı bu malzemelerin çok büyük hacimli olması kolay bir şekilde fark edilmesine neden olmakta ve bu da çevreden rahatlıkla toplanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında neredeyse olumsuz bir özelliği olmayan bu malzeme sağlık alanından yaşam alanlarına kadar çok farklı yerlerde etkin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca hobi malzemesi olarak da kullanılan PVC çok kolay monte edilmesi sayesinde yeni ürünlerin yapımında etkin olarak kullanılmaktadır.

PVC, yaygın deyimi ile "vinil" , (poli vinil clorür) kelimesinin kısaltılmış seklidir ve petrol (veya doğalgaz) ile tuz dan petrokimya tesislerinde üretilen, formülü -(ch2-ch2) olan bir polimer türüdür. Bu polimer, çeşitli katkı maddeleri ile harmanlandıktan sonra yüksek sıcaklıklarda şekillendirilerek plastik haline getirilir ve kullanılır. PVC, polimer zincirinde klor atomu taşıyan ender termo plastiklerdendir. Klor içermesi nedeni ile pvc'nin alev alma sıcaklığı yüksektir, alev tutuştuğunda kendiliğinden hemen söner. PVC çok yüksek sıcaklarda termal olarak kolaylıkla bozulur ve korrozif bir gaz olan hidroklorik asit çıkarır. Pvc, diğer polimerlere kıyasla daha fazla miktarda ve çeşitte katkı maddesi ile karıştırılabilir. Bu nedenle de, PVC plastik malzemenin maliyeti nispeten düşüktür; genel ve çok amaçlı kullanım sağlar. PVC, polietilen'i takiben en çok kullanılan bir polimer türüdür.

Polimer maddesi, insanların günlük yaşamlarının vazgeçilmez maddeleri arasında kendine yer bulmaktadır. Oldukça geniş olan polimer ailesinin önemli üyeleri arasında kendine yer bulan PVC yani poli vinil klorür, aynı zamanda modern yapay malzeme olarak da bilinmektedir. Dünya üzerinde var olan iki doğal kaynak olan tuz ve petrolden üretilmekte olan PVC, ticari dünyada da gelişmiş olan ilk plastikler arasında kendine yer bulmaktadır. Günümüz dünyasına bakıldığı zaman PVC yalnızca kapı ve pencerelerde kullanılmıyor. Bununla beraber çocuk oyuncakları, birbirinden farklı spor malzemeleri, torba ve şişe yapımı, otomobil döşemeleri, piller, kredi kartları, yiyecek kapları, elektrik izolasyon malzemeleri, serum tüpü, kan torbası, ameliyat eldivenleri gibi akla gelen gelmeyen pek çok farklı alanda kullanılmaktadır ve kullanmaya da devam edilmektedir.

PVC geleceğin yapı taşlarıdır

PVC genellikle vinil olarak anılır ve çok çeşitli topluluk dostu ürünler için kullanılır.
PVC plastik ürünler güvenlidir, uzun ömürlüdür ve geri dönüştürülebilir.
PVC gerçeklerini bilgiyi ve PVC'yi sürdürülebilir bir topluma yaymaya çalışıyor.
 

Üst