Pvc pencere teknik özellikleri


PVC PENCERE TEKNİK ÖZELLİKLERİ​


Pvc pencereler, Avrupa ülkelerinde üç ayrı standart ölçüsünde tanımlanmışlardır. A, B ve C sınıfları olarak bilinen bu üç ayrı sınıfta A sınıfı profil genişliği olarak min.58 mm en az üç odacığa sahip olmalı ve et kalınlığı min. 2.8 mm olmalıdır. B sınıfı pvc’lerde de aynı ölçüler geçerliliğini devam ettirirken et kalınlığı min 2,5 mm olması gerekmektedir. Son olarak c sınıfı pvc’lerde belirlenmiş olan herhangi bir değer bulunmamaktadır. Ülkemiz sınırlarında A ve B sınıfında olan pvc sistemleri geçerlidir. Pvc pencerelerde yanlış bilinen durum ise ne kadar kalın olursa o kadar kaliteli olduğu düşüncesidir. Bu tam anlamıyla yanlış olan bir bilgidir. Şayet bir pvc pencerede standartlara ve teknik değerlere uygunsa o pvc pencere gayette kaliteli ve sağlamdır.
Pvc pencere teknik özellikleri bilinmeden pvc alınması doğru değildir. Şimdi bu teknik özelliklere bir bakalım:
İlk olarak pvc pencerelerin yapımında dünya gaz ve petrol rezervlerinin yalnızca %1’i kullanılmaktadır.
Pvc pencerelerin temel bileşenleri kaya tuzundan elde edilmekte olan klor ve bununla birlikte ham petroldür. Bu iki temel bileşen malzemenin %43’lük bir kısmını kapsamaktadır.

Yeni olan bir pvc pencere’nin bilinen hizmet süresi 50 yıldır.
Pvc içeriğinde, pvc granürlerinin üretilmesi sırasında kullanılan granürler geri dönüştürüp en az yedi defa olmak üzere pencere yapımında kullanılmaktadır.
Pvc pencerelerde eko denge ve eko verimlilik sınıflarında en üstte yer almaktadır.
Pvc pencere modelleri konusuna gelecek olursak bilinen tüm modelleri sizlere kısa kısa tanıtalım. Daha geniş bir dış ortam perspektifine sahip olmak isteyenler ve daha fazla güneş ışığı isteyenler için adaptörlü pvc pencereler en uygun olanlarıdır. Dar alan açılımı isteyenler için ise en uygun olan 360 derece dönme açısına sahip olan pivot pvc pencerelerdir. Son zamanlarda oldukça tercih edilen model ise balkonları ve başka alanları eve dâhil etmek için tercih edilen katlanır pvc pencerelerdir. Bu sürme pencereler oldukça yüksek yalıtıma sahiptirler. Birçok farklı olan açılım ve laminasyon olarak kaplama seçenekleri ve farklı birçok pvc pencere modelleri bulunmaktadır.
 

Üst