PVC Plastik Doğrama


PVC Plastik Doğrama

PVC Plastik Doğrama


En çok üretime sahip olan plastik polimer polivinil klorürdür. Yaygın kullanım alanları yapı malzemeleri olmakla beraber kauçuğun yerine geçebilen özellik taşımaktadır. Düşük maliyetli olması nedeniyle kendine çeşitli kullanım alanları bulan PVC, aynı zamanda esnek ve ısı ve suya dayanıklılık özelliğine sahiptir. Günümüzde inşaat sektöründe genellikle binalarda PVC pencereler kullanılmaktadır. Bunun nedeni PVC doğramanın insan sağlığına zararının bulunmamasıdır.Bina içinde soğutma ve ısıtma işlemleri için tercih edilen yalıtkan malzemeler içerisinde PVC bulunmaktadır. Böylece ısıtma ve soğutmadan alınan verim arttırılmaktadır. PVC plastik doğrama aynı zamanda oyuncaklar ve gıda sektöründe de kullanılmaktadır. Kanserojen madde içermeyen PVC, kapı ve pencere üretimi başta olmak üzere günümüzde birçok sektörün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

PVC Plastik Doğrama Kullanımı

Pencere ve kapıların üretiminde PVC plastik doğrama yaygın olarak kullanılmaktadır. PVC kapı ve pencere sistemleri profil, conta, destek sacı, montaj elemanları, bağlantı elemanları, aksesuar, işçilik ve ekstralardan oluşmaktadır. Bu faktörler sistemin kullanım kalitesini etkilemektedir. Kaliteli PVC doğrama elde etmek için kaliteli bir PVC profil kullanımı ve teknik olarak standartları karşılayan bir profil gerekmektedir.
PVC pencerelerde temizliğe ve bakımın doğru şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Kapı ve pencerelerde profillere yapışan boya ya da harç malzemesinin bekletilmeden temizlenmesi gerekmektedir. Temizliği herhangi bir aşırı partikül içermeyen deterjan ile yapılabilir. PVC’lerde yoğun hava şartlarının olduğu durumlarda bile güvenliği sağlayan su kanalları mevcuttur. Bu kanalların temizliği de zaman zaman yapılmalıdır.

PVC Plastik Doğrama Fiyatları

PVC ürünlerde fiyatı belirleyen unsurlar işçilik, montaj, aksesuar kullanımı ve ilave görsellik ya da mermer gibi ekstralardır. Görsellik ve rahat kullanım müşterilerinin isteklerini en çok belirttiği hususlar olmaktadır.PVC plastik doğramabelirlenen ölçülere göre yapılarak kaliteli sonuçlar elde edilmektedir. Uygun fiyatlarla bu hizmeti almak mümkün olup kalitenin artması ile birlikte fiyatta da yükselme olabilmektedir. Kaliteli bir PVC plastik doğrama için ise paslanma direnci yüksek olan, kullanım kolaylığı sunan sistemlerin seçilmesi önemlidir. PVC’nin sağlıklı şekilde duvara monta edilmesini sağlayan malzemelerin uzun ömürlü olmasına özen gösterilmelidir.
 

Model

Editör
Katılım
23 Eki 2020
Mesajlar
68
Tepkime puanı
0

PVC DOĞRAMA NEDİR?


PVC daha öncede belirttiğimiz gibi Poli Vinil Clorür kelimesinin kısaltılmış olarak kullanılmış halidir. Petrol ya da doğalgaz ile birlikte tuzdan üretilmekle birlikte formülüne baktığımız zaman CH2-CH2 şeklinde belirtilmiştir. PVC üretimi sırasında çeşitli maddelerden harmanlanır ve sonrasında yüksek sıcaklık verildikten sonra şekillenerek plastik haline gelir ve kullanılmaya başlar. PVC yüksek oranda klor içerir dolayısıyla burada yanma derecesi oldukça yüksektir ve yanmaya başladığında da kendiliğinden sönebilir. Bunun içinde yapılarda ahşaptan çok daha fazla tercih nedeni olarak görülmektedir. PVC çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında ise bozulmaya başlayacaktır. PVC bir polimerdir ve diğer polimerlere oranla çok fazla katkı maddesi barındırmaktadır. Bunun içinde PVC plastik olan bir malzemenin de maliyetine baktığımız zaman oldukça düşük olmuştur. PVC genel olarak çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle PVC doğramalar nerelerde kullanılır derseniz burada size geniş bir açıklama yapabiliriz.

PVC NERELERDE KULLANILIR?

Öncelikle PVC’nin tarihine baktığımız zaman ilk olarak 1920’li yıllarda sentezlenmiştir. Ancak 1930 yılına gelindiğinde kullanılmaya başlamıştır. 2. Dünya savaşından sonra da kullanımı hızlı bir şekilde artmış geçen 20-30 yıllık süre içerisinde en çok tercih edilmiş olan ürün olarak tescillenmiştir.
PVC doğramalar inşaat sektöründe ciddi anlamda bir kullanım oranına sahiptir. Pencere, profil, kapı, panjur ve boruların üretimi gerçekleştirilerek kullanım alanları gelişmeye başlamıştır. Zamanla PVC’den yapılan ürünler kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra tıpta da kullanım alanı oluşturulmaya başlamıştır.
PVC konusunda insanlar genellikle kapı ve pencere olarak bilmektedir ancak günümüz teknolojisinde kullanılmış olan araçlarda da PVC’ler bir hayli kullanılmaktadır. Örneğin döşeme, paspas, cam fitil ve silecekler PVC ile birlikte uzun ömürlü kullanım sağlamıştır. PVC için söylenecek en doğru şeyin de hayatımızın her alanında geniş bir kullanım alanının olduğu bilinmektedir.

PVC DOĞRAMALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR;


PVC doğramalarda bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Böylece bu malzemeleri ilk günkü gibi kullanmak mümkündür.
Temizlik ve bakımlarının düzenli yapılması
Üzerinde bulunan boya ve bantları kazımadan temizlemek
Temizlik için kullanılmış olan deterjanların partiküllü olmamasını sağlamak. Krem ve sıvı formdaki temizleyiciler PVC doğramalar için önemlidir.
 

Model

Editör
Katılım
23 Eki 2020
Mesajlar
68
Tepkime puanı
0

PVC Doğrama


Doğada bulunmayan malzemeler farklı şekillerde üretilmekte ve özelliklerine göre farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu malzemelerin başında plastikler gelmektedir. Plastikleri hayatın her alanında görmek mümkün iken bunların da kendi içlerinde farklı türleri bulunmaktadır. PVC de bir plastik türü olup çok fazla kullanım alanına sahiptir. Tüm plastiklerde olduğu gibi petrol ürünlerinden üretilen PVC içerisinde ayrıca farklı katkı maddeleri de bulunmaktadır. Söz konusu maddelerden klor PVC malzemelerinin ateşe karşı dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı PVC malzemelerin kullanımı çok fazladır. PVC doğrama da buna bağlı olarak çok önemlidir. PVC malzemelerinden yeni ürünlerin elde edilmesi için kullanılan bu işlemin kalitesi ortaya çıkacak olan ürünlerin kalitesini doğrudan etkilemektedir.

PVC doğrama ile çok sayıda farklı ürün elde edilmektedir. Bu işlemin kaliteli olması için ilk şart kullanılacak malzemenin kalitesi ile ilgilidir. Her alanda olduğu gibi PVC üretiminde de farklı kalitedeki ürünlerden bahsetmek söz konusu olabilmektedir. Bundan dolayı ilk olarak kaliteli PVC profil kullanılmasına özen gösterilmelidir. Profil kullanılarak yapılacak doğrama işleminden farklı ürünler elde edilmektedir. Bu malzemenin farklı özellikleri bulunmakta ve bunlardan bazıları dayanıklılık ve yalıtımdır. Kullanılan profilin kalitesi düşük olunca doğrama işlemi ne kadar iyi olursa olsun özellikle yalıtım konusunda beklentiler karşılanamamaktadır. Bunun dışında da farklı olumsuzluklar yaşanmakta ve bu da kullanıcılarda ciddi bir memnuniyetsizliğe neden olmaktadır.

PVC doğrama ile kapı, pencere ve benzer ürünler elde edilmektedir. Kısacası plastik olan bu malzemenin bir yerde marangozluğu burada bahsedilen doğrama işlemidir. Doğrama işlemi yapılırken teknolojinin sağlamış olduğu aletlerin kullanılması da çok önemlidir. Böylece neredeyse sıfır hata ile işlemler yapılabilmektedir. Söz konusu ayrıca işlemlerin çok daha kısa sürede tamamlanmasına neden olmakta ve bu da zamandan tasarruf anlamına gelmektedir. Ayrıca doğrama işleminin ardından bağlantı noktalarında kullanılan malzemeler de çok önemlidir. Bu noktalar yalıtımın tam olarak sağlanması için çok büyük bir özenle yapılması gerekmektedir. Bütün bunların dışında belki de en önemli unsur işçilik kalitesidir. İşçiliğin kalitesinin yüksek olması bütün ürünü olumlu şekilde etkilemektedir.
 

Üst