PVC Sistemleri


PVC Sistemleri​


Evinize ya da işyerinize PVC kapı ve pencere taktırmaya karar verdiğiniz aşamada öncelikli olarak yapmanız gerekenin bir piyasa araştırması yapmak olduğunu unutmamalısınız. Çünkü eğer ki bu konuda uzman değilseniz aslında PVC hakkında da hiçbir bilginiz yok demektir. İnsanlar genelde bu tür sistemleri kulaktan duyma ya da eş dost yardımıyla yaparlar ancak bir başkasının memnun olması demek sizinde memnun olacağınız anlamına gelmeyecektir. Bunun içinde araştırmalarınızı başkası üzerinden değil kendi gözlemlerinizle ve değerlendirmenizle yapmanız gerekiyor.
PVC sistemlerinde en büyük özellik ısı yalıtımı noktasında olmuştur. Bunun içinde insanlar ısıyı göz önünde bulundururlar ancak bu sadece içeriye soğuk girmemesi anlamında olmamalıdır. Peki, nelere dikkat etmeniz gerekiyor?
PVC sisteminde öncelikli olarak CE işaretinin olmasıdır. Çünkü bu işaret sistemin en güzel ve doğru yöntemlerle üretilmiş olduğunu bize gösterir.
Pencerelerde ve kapılarda ısı iletimi oldukça önemli bir konudur. Bunun içinde buradaki katsayısının 2 W/m2K değerinin altında olması gerek.Bu tür sistemlerde standart çok önemlidir. Bunun içinde almış olduğunuz ürünün mutlaka TSE kalite belgesine sahip olması gerekir. Bu belgeyi alan bir ürün için sıradan demek yersiz olacaktır. İnsanlar bazen seçimlerini ucuz ürünlerden yana yapıyor olsa da aslında bu ürünleri seçiyor olmak da TSE standartlarının çok daha altında olmasına neden olabilmektedir.

Bu tür sistemlerde destek sacları çok önemlidir. Bu nedenle de seçeceğiniz ürünün destek sacının 1,2 mm’nin altında olmaması gerekiyor. Bu en düşük olan kalınlık seviyesi olarak kabul edilmektedir. Gerçi siz alışınızda buna çok dikkat etmeyecek ve anlamayacaksınız ancak ürünün satıcı firmasına bunu sormanızı tavsiye ederim.
Kapı ve pencere sistemlerinde contalarda önem taşıyor. Çünkü kalitesiz ve dayanıksız olan contalar pencerenin kullanım ömrünü kısaltabileceği gibi bir süre sonrasında da artık kullanılmaz hale gelecektir. Dolayısıyla burada kapı ve pencerenizden tam olarak randuman almak istiyorsanız bu özelliklere çok dikkat etmeniz gerekiyor.
Son olarak ise size menteşelerden bahsetmek istiyorum zamak malzemesinden üretilmiş olan menteşeler boyalı olmasından dolayı da kapı ve pencerenin ömrü kadar bir dayanıklılık sağlayacaktır.
 

Üst