PVC Üretimi Hakkında Bilgi


PVC Üretimi Hakkında Bilgi

PVC Üretimi Hakkında Bilgi​

PVC ilk olarak 1980’li yıllarda insanlar tarafından bulunan bir hammadde olup bu hammaddenin işlenerek insanlığın hizmetine sunulması 1930'lu yılları bulmuştur. İnsanlık için bu maddenin işlenmesi ve üretim aşamasına geçilmesi oldukça önemli bir adım olarak görülmektedir. PVC’nin içinde temel olarak klor, etilen bulunmaktadır. Bu temel iki maddenin reaksiyona girmesi ile PVC elde edilmektedir. PVC üretiminin kolay olması ve maliyetinin az olması sebebiyle çok fazla tercih edilen bir madde olarak hayatımızdaki pek çok üründe kullanılmaya başlamıştır. Bu ürünün kullanımındaki en önemli sebep ise petrol ürünlerinin az kullanılıyor olması ve dünya üzerindeki petrol rezervlerinin daha az kullanılması olarak gösterilebilir.

PVC pencere yapımında son yıllarda çok yoğun olarak kullanılmaktadır. Hem maliyetinin az olması hem dayanıklı olması sebebiyle kullanıcılar tarafından bu pencere çeşitleri çok daha fazla tercih edilmektedir. Uzun süreli kullanımı dolayısıyla PVC pencereleri fiyat olarak da oldukça uygun fiyata gelmektedir. PVC üretimi sırasında kullanılan klor ve etilen çok uzun süremeyen birtakım işlemlere tabi tutulup ayrıştırılmakta ve ortaya dayanıklı ve kullanışlı bir madde ortaya çıkmaktadır. Günümüzde Pimapen olarak da adlandırılan bu hammadde ile pek çok yapı ürünü hazırlanmaktadır. Yapı sektörü için oldukça önemli bir buluş olan PVC bu sektörde PVC kapı, pencere, çatı ürünleri, panjur, temiz ve atık su için kullanılan borularda olmak üzere daha pek çok ürünün hazırlanmasında kullanılmaktadır. Bunun yanında son yıllarda sağlık sektöründe de PVC malzemelerin kullanımı söz konusu olmaktadır. Ameliyat eldiveni, serum tüpü, kalp için hazırlana bazı aparatlarda, kan torbası gibi malzemelerde kullanılan PVC’nin kullanım alanı genişlemektedir.

PVC günümüzde en çok bilinen adıyla Pimapen olarak her birimizin evinde yer olmaktadır. Bunun yanında üretimi sırasında kullanılan petrol ürünlerinin az olması sebebiyle spor ürünlerinin hazırlanmasında da tercih edilmeye başlamıştır. Ayrıca PVC sağlıklı olması ve çevre dostu olması ile de bilinmektedir. Özellikle ağaç kesilmemesi bu ürünün kullanımının çevre dostu olması adına yeterlidir. PVC koku yapmaması ve nem konusunda dayanıklı olması sebebiyle de tercih edilen yapı ürünleri arasında ilk sırada yer almaktadır.
 

Üst