Râbbin kesin olarak şunları emretti:

Zeynep

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
175
Tepkime puanı
59


Râbbin kesin olarak şunları emretti:

Ancak kendisine ibadet edin, anne ve babaya iyilik edin.
Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara ‘öf’ bile deme ve onları azarlama.
İkisine de tatlı ve güzel söz söyle.
İkisine de merhametten döşenerek kanat indir ve de ki: “Râbbim! ikisine de merhamet buyur, beni küçükken terbiye edip yetiştirdikleri gibi!”


Sure-i İsra 23/24
 


Editör

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
302
Tepkime puanı
51
Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

Nahl Suresi 90. Ayet Meali
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
41
Tepkime puanı
28
İnsanın dünyaya gönderiliş gayesi kainatın ve kendisinin yaratıcısı olan Allah’ı bilmek, tanımak, ona iman ve itaat etmektir. Bu sebeple insan dünyaya bir şey bilmeden gönderilmekte ve okuyarak yazarak kâinat kitabını okumayı öğrenmekedir. Sonra aklı ile sorgulayarak kainat kitabının katibi ve yaratıcısı olan Allah’ı eserlerinden yola çıkarak isim ve sıfatları ile tanıyarak iman etmek ve itaat ederek ibadet etmekle mükellef tutulmuştur. İnsanın asli vazifesi budur. Yüce Allah bu sebeple insanlara muallim olarak Peygamber ve okuması için de “Kitap” göndermektedir. Okuma ve yazma insanın temel görevidir. Yani insan öğrenci, dünya okul, peygamber öğretmen ve kutsal kitaplar da insanın okuması gereken kitabıdır. İnsan bu kitaptan dersini aldıktan sonra hayat boyu “Kainat kitabını” doğru şekilde okuyup anlayacak ve anlamlandıracaktır. Okudukça ilmi artacak ve ilmi arttıkça Allah’a olan imanı ve itaati artacaktır. Bu şekilde ömürünün sonuna kadar öğrenmeye ve terakki etmeye devam edecektir.
 

ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
576
Tepkime puanı
479
Okuma ve yazma insanın temel görevidir. Yani insan öğrenci, dünya okul, peygamber öğretmen ve kutsal kitaplar da insanın okuması gereken kitabıdır. İnsan bu kitaptan dersini aldıktan sonra hayat boyu “Kainat kitabını” doğru şekilde okuyup anlayacak ve anlamlandıracaktır.

Yüreğinize sağlık güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
25
Tepkime puanı
17
Her Müslüman Allah'ın emirlerini yerine getirmeli, yasak ettiği şeylerden de uzak durmalıdır. "Şimdi genciz, yaşlanalım, ondan sonra yaparız" demek kendini aldatmaktır. Kimsenin 1 dakika sonraya bile çıkacağının garantisi yoktur. "Namaz kılarsam işten atılırım, başımı kapatırsam kimse beni beğenmez hiç evlenemem, zekat verirsem malım azalır" gibi düşünceler nefsten ve şeytandan kaynaklanan asılsız kuruntulardır. İnsan nefsini ve şeytanı değil, hakikatleri konuşan âlimleri dinlemelidir. Her gün duyduğumuz ölüm haberleri bile hepimiz için bir uyarı niteliğindedir. Bu yüzden insan kendine hiç vakit kaybetmeden çeki-düzen vermeli, yaptığı hiçbir şeyde İslamiyetin dışına çıkmamalıdır.
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
45
Tepkime puanı
18
De ki: “Gelin, Rabbinizin size haram kıldıklarını size okuyayım. Hiçbir şeyi O’na ortak koşmayın, anne babaya iyilikte bulunun, fakirlik endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin, sizi de onları da biz rızıklandırmaktayız. Fuhşiyatın açığına da kapalısına da yaklaşmayın. Hak olmadıkça Allah’ın haram kıldığı nefsi öldürmeyin.” (Allah) akledesiniz diye size bunları emretti. (6/En'âm 151)
 
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
2
İnsan hem topluluk arasında hem de yalnızken Allahü teâlâ'nın emirlerini yerine getirmelidir. Kalabalıkta sofi, derviş gibi görünüp yalnız kaldığında "nasıl olsa kimse görmüyor" diyerek günahlara dalmak Müslümanın işi değildir. Müslüman, kimse görmese bile Allahü teâlâ'nın gördüğünü hiç unutmamalıdır. İnsanların yanında güzel namaz kılmaya çalışanlar yalnızken de aynı özeni göstermeli, bir an önce kılayım da bitsin düşüncesinde olmamalıdır. İnsan sünnetleri, müstehapları, mendup ve edep denilen faziletli davranışları da ihmal etmemeli; "bunlar farz değil, yapmasam da olur" diyerek terk etmemelidir.
 
Katılım
10 Kas 2019
Mesajlar
62
Tepkime puanı
18
"Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür.

Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır. "

Maide 32
 
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
90
Tepkime puanı
20
“Allah'ın kitabında bir âyet vardır ki o zâlimin kalbine ok, mazlumun kalbine merhemdir.”

Soruldu o hangi ayettir?
Buyurdu ki;

Senin Rabbin, hiçbir şeyi unutmaz.”

Meryem Suresi 64
 
Üst