SABAH NAMAZI

Editör

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
302
Tepkime puanı
51
SABAH NAMAZI

Bir süre önce evlenen genç kadın,her sabah eşini sabah namazına uyandırır, eşi de camiye cemaate giderdi. Bir gün eşi tarafından uyandırıldığı halde biraz biraz geç kalan adam camiye ancak ikinci cemaate yetişir.
Namaz'dan sonra imam yanına gelerek; falan kadının kocasımısın, der. Adam; evet ama eşimin ismini nerden biliyorsun diye imama sorar. İmam; bugün rüyamda birinci cemaatte namaz kılan bütün cemaatin cennette girdiğini, beraberimizde de bir kadın olduğunu gördüm. Bu kim diye sorduğumda, eşin olduğunu söylediler.
Adam bu müjdeyi eşine vermek için hızlıca eve geldiğinde, eşinin secde halinde ruhunu Rabbine teslim ettiğini fark etti..

- sabah namazına kalkmayan kişi, biraz rahatlık elde ettiğini sanır. Bilmez ki bu miskin, esas rahat; Rabbin huzurunda bir kaç dakika kalmakta olan kalplerle elde edilir.
- Eğer namazı hesaba katmadan, dilediğinde yatar, dilediğinde kalkıyorsan, bilesin ki hüzün ve ızdırap dairesinden çıkamayacaksın. Vallahi namaz; dünya ve ahirette rahat ve hayırdır.
- Vallahi, sana Allah'tan daha düşkün ve merhametli kimseyi bulamazsın!
- Vallahi, secde eden kişi Allah tarafından nasıl bir rahmetle kuşatıldığını bilseydi, başını secdeden kaldırmazdı!

- Sabah cemaatinin müdavimleri, yüzleri beyaz, alınları nurlu ve vakitleri bereketli olur. Eğer onlardan isen Allah'a hamd et, onlardan değilsen, Allah'a dua et ki onlardan olasın!

Ne güzel sabah namazı:
- İki rekat sünneti; dünya ve içindekilerden daha hayırlı. (Hadis)
- Farzı,seni Allah'ın zimmetine (garantisine) alır. (Hadis)
- Kıraati,şahitlik yapar (Ayet)
- Dostum; kişi nasıl yaşarsa öyle ölür, nasıl ölürse öyle haşr olur

 


Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
32
Tepkime puanı
28
Peygamberimiz (s.a.v.),
"Kim sabah namazını kılarsa, Allah'ın garantisi altındadır." buyurmuştur. Sabah namazı, günün ilk İbadeti olması hasebiyle insanoğlunun ilk imtihanıdır da aynı zamanda. Dolayısıyla güne iyi başlayıp böyle bir imtihanı başarıyla tamamlamak, günün devamındaki tehlikelere karşı daha güçlü ve donanımlı olmayı sağlar. Bir insan güne nasıl başlarsa, genellikle geceye kadar öyle devam eder. Güne iyi başlayan nefsimiz şeytana karşı giriştiği savaşta zafer kazanıp yatıncaya kadar başarılı olur..
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
41
Tepkime puanı
28
Sabah namazı, günün ilk imtihanı, ilk ibadetidir. Dolayısıyla güne iyi başlayıp ilk imtihanı başarmalısınız ki, diğer imtihan ve tehlikelere karşı daha güçlü ve donanımlı olasınız.

Nitekim Peygamberimiz (a.s.m.),

"Kim sabah namazını kılarsa, Allah'ın garantisi altındadır." (Kütüb-i Sitte, 17/541)
buyurarak bu gerçeği belirtmiyor mu?

Sabah namazını kılarak, güne "Allah'ın garantisi" altında başlayan bir mü'min, artık ertesi güne kadar karşılaşacağı mücadele ve tehlikelerde büyük bir güven ve güç sahibidir.

Bir insan güne nasıl başlarsa, genellikle geceye kadar öyle devam eder. Güne iyi başlayan, nefis ve şeytana karşı giriştiği savaşta zafer kazanan bir mü'min yatıncaya kadar başarılı olacaktır.
 
Üst