Sahabelerin Peygamber Sevgisi


ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
467
Tepkime puanı
476
[/B]

Sahabelerin Peygamber Sevgisi

Müslümanların peygamber sevgisi için en iyi örnek sahabe efendilerimizdir ve onların sevgisi örnek alınmalıdır.

Örneklerle Peygamber Sevgisi

Peygamber efendimiz bir kul peygamberdir ve her şeyden önce insandır. Ancak yaratılmışların en şereflisi olduğu için tüm sevgilere mazhardır. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamberi nasıl sevmek gerektiği ise en iyi sahabe efendilerimizden anlaşılır. Allah’ı sevmek peygamberi sevmekten geçer. Peygamberi sevmek ise ona itaat ile olacaktır.

İnsanlar öncelikle Hz. Peygamberi sonra ise evlat, anne baba, eş gibi diğer insanları sevmelidir. Aksi takdirde bu Müslümanlar fasıklardan olacaktır.

Hz. Ömer, Hz. Peygambere nefsinden başka her şeyden daha sevimli olduğunu söyler ve efendimiz nefsinden de kıymetli olmadıkça iman etmiş sayılmayacağını ifade eder. Hz. Ömer de buna uyar ve nefsini de peygamberden önde tutar.

Ebu Süfyan henüz Müslüman bile değilken, hiçbir kimsenin başka birini, Muhammed’in ashabının Muhammedi sevdiği gibi sevdiğini görmediğini aktarmıştır. Sahabeler Hz. Peygamber’den bahsederken anam babam sana feda olsun, Ey Allah’ın Resulü diye sevgilerini ifade ederdi. Kendi üstlerinde o kadar çok emeği olan anne ve babalarından bile peygamber sevgisini üstün tutarlardı.

Peygambere sevgi ve saygı için ayet bile inmiştir. Seslerinizi, Nebi’nin sesinden fazla yükseltmeyin ayeti ile peygambere saygısızlık yapılmaması istenmiştir. Bu ayet üzerinde sahabeler peygamber ile konuşurken seslerini mümkün olduğu kadar kısardı. Hatta bunun üzerine yeniden ayet inerek o sahabelerin takvası ve alacakları ecir bildirilmiştir.

Sahabe efendilerimiz peygamber efendimizin abdest suyunun artanını almak için yarışırlardı. O’nun tenine değen su bile mübarekti. Efendimizin düşen sakalı yere değmeden havada yakalanır ve saklanırdı. Efendimizin önünde saygıdan başlarını yere eğerlerdi.

Sahabelerin peygamber sevgisi hiçbir halk ve hükümdarı arasında dahi görülmemiştir. Tüm bunlara rağmen Hz. Peygamber sahabelerin kendisinin ashabı olduğunu ve kendisini görmeden iman edenlerin ise kardeşi olduğunu bildirmiştir. Bu hadisi şerif göstermektedir ki şimdi iman edenler peygamberimizin gözünde sahabe efendilerimizden dahi hayırlıdır ve onları kardeşi olarak görmektedir. Ahir zaman Müslümanları bu fırsatın hakkını vermeli ve O’nu herkesten çok sevmelidir.


Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/sahabelerin-peygamber-sevgisi.135/
 


Katılım
11 Haz 2020
Mesajlar
69
Tepkime puanı
80
Eshâb-ı Kiram, Resulullah efendimize hitâb ederken her zaman “Anam-babam Sana fedâ olsun yâ Resûlâllah!” demek suretiyle bağlılıklarını ve muhabbetlerini izhar etmekteydiler. Peygamber Efendimizʼin herhangi bir arzusunu yerine getirmeyi şeref sayar ve bu şerefe kavuşabilmek için Oʼnun tüm emirlerini büyük bir aşkla ve iştiyakla beklemekteydiler. Bir yolculuktan döndükleri zaman evvelâ Peygamber Efendimiz’in yanına uğramakta, Oʼnun mübârek nur yüzüne doya doya bakıp kendisine selamlarını ve hürmetlerini arz edip ondan sonra evlerine gitmekteydiler.
 


Üst