Sihirli değneğin adı; Kibarlık

Katılım
15 Haz 2020
Mesajlar
16
Tepkime puanı
15
Sözlerin büyüsüne inanırım. Dilimizin akrobatik hareketler yaparak ortaya çıkardığı mucize sesler, bırakın etrafımızı koskoca dünyayı etkiliyor. Düşüncesizce ortalığa saçtığımız kelime yığınları hayatımızı alt üst ediyor.


Çocukluğumda kötü bir söz söylediğimde babamın verdiği tepkiyi, kızgın bakışlarını görürdüm.


Duygularımızla yoğurduğumuz sözlerimizin yankısını duyuyoruz her zaman. Öfkeliysek, sevinçliysek, samimiysek hep karşılığını alıyoruz. Ses tonumuza göre ayarlıyor sesini muhatabımız.


Ailemizin ve çevremizin tesiri altında kalan biz, yaşımız ilerledikçe başkalarına etki ediyoruz. Suya düşen minik taşların dalgasının kıyıya kadar gelmesinden kat kat büyük alana yayılıyor sözlerimizin enerjisi.


Evliliklerimizi güzelleştiren veya berbat eden en önemli şey seçtiğimiz kelimeler. Cinayetle sonuçlanan kavgaların ilk fitili dilin tutulamamasından kaynaklanmıyor mu?


Eşler birbirlerini nasıl görmek istiyorlarsa öyle seslensinler. Sevemediğin birisine canım dersen hep, bir bakmışsın canın olmuş.


Çok severek evlendiğin hayat arkadaşını yalnızca kullandığın kelimelerle kaybedebilirsin, diğer sevdiklerini, dostlarını ve aileni.


Sözlerin, çevreni sana dost veya düşman yapmaya yeter.


Evlatlarımızı şekillendirmede tek silahımız yine sözlerimiz. Onları eğitirken daima sevgi sözcükleri kullanmak çok işe yarıyor. Anlayacakları dilden anlatmak, sözlerin yanına mimikleri katmak gerekiyor.


“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” atasözünü bile bile uygulamıyoruz. Kibar konuşanları yapmacıklıkla itham ediyoruz. Kibarlık alışkanlıktır sadece. Alışkanlık ise ilk zamanlar kendimizi zorladığımız, daha sonra ise özelliğimiz olandır.


Değişirken gelişiyorsak değişmekten korkmamamız lazım. Bizimle beraber yakınlarımız da değişecek.


Şu gencecik yaşımda öğrendiğim, sevginin mucizevî etkisi. Onu göstermenin en kolay yolu ise sözcüklerimiz. Etrafa sevgi saçan sihirli bir değnek var elimizde, adı kibarlık.


Zeynep Kahraman Füzün
 


Katılım
14 Haz 2020
Mesajlar
23
Tepkime puanı
17
Dost acıyı söyleyen değil, acıyı tatlı söyleyendir demiş büyüklerimiz. Demek ki olaylar ne kadar zor veya acıtıcı da olsa anlatım ne kadar tatlı olursa o kadar kolay olur karşı taraf için. Bizim en iyi örneğimiz efendimiz sav'dir. O'na rabbim yumuşak davranmasını ve anlatmasını tavsiye etmiştir.
 
Üst