Vatan Sevgisi

vatan-sevgisi.jpg


Vatan Sevgisi
Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem bir hadisi şeriflerinde ‘vatan sevgisi imandandır’ buyurarak vatan sevgisinin ne kadar önemli bir sevgi olduğunu ifade etmişlerdir. Nasıl ki ailemizin yuvası evimiz ise millet olarak da evimiz, yuvamız vatanımızdır. Vatan demek huzur, neşe, mutluluk, güven, özgürlük demektir. Kısacası vatan her şey demektir. Bu vatan öyle kolay kazanılmadı. Çanakkale’de, Malazgirt’te, Edirne’de, Bursa’da ve daha nicelerinde nene hatunların, bıyığı bitmemiş Mehmetçiklerin, cepheden cepheye koşan babalarımızın ve annelerimizin kahraman mücadeleleri ile kazanılmıştır. Bu vatan uğruna binlerce can feda edilmiş birçok çocuk yetim kalmıştır. Birçok zorlu savaşlara rağmen bu cennet vatan asla düşmana bırakılmamıştır. İşte bu vatan böyle korunmuştur ve bizlere emanet edilmiştir. Bizde atalarımızdan aldığımız bu toprakları var gücümüzle korumaya devam etmeliyiz ve evlatlarımıza vatan sevgisinin ne kadar önemli olduğunu anlatmalıyız.

Vatan sevgisi en kutsal sevgidir. Vatanını seven kişi onun uğrunda canını ortaya koymaktan kaçınmaz. Hatta vatan uğrunda can verenler şehittir. Şehitlik mertebesi ise ulaşılabilecek en yüce mertebedir. Türk milleti için ve bayrak ve vatan uğrunda ölmek bir gururdur. Bayrak ve vatan asla sahipsiz kalmaz. Vatan nefes demektir. Nefes olmadan yaşam olmaz. Ne güzel söylemiş Mehmet Akif;
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda,
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda,
Canı, cananı, bütün varımı alsında Hüda ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda,
Bu mısralar vatanımızın canımızdan daha değerli olduğunu bizlere anlatıyor. Biz Türk milleti olarak asırlardır vatan için karda, kışta, sıcakta, soğukta kısacası şartlar ne olursa olsun canımızdan geçeriz fakat vatanımızdan asla vazgeçmeyiz. Bayrağımız göklerde ilel ebed dalgalansın diye çocuklarımız özgürce yaşasın diye, minarelerimiz ezansız kalmasın diye elimizden gelen her şeyi yapar düşmana göz açtırmayız. Vatan sevgisi bizim ciğerlerimize ve kanımıza kadar işlemiştir onu hiçbir kuvvet söküp atamaz.

Dün olduğu gibi bugün de bu cennet vatana göz dikmiş, ülkemizi bölmek parçalamak isteyen düşmanlar vardır. Çok iyi biliyoruz ve onlarda çok iyi biliyor ki bizdeki bu vatan sevgisi var oldukça asla emellerine ulaşamayacaklardır. Çünkü biz aziz Türk milletiyiz asla vatanımızdan vazgeçmeyiz ve vatanımızı teslim etmeyiz. Biz Türk ecdadının torunlarıyız. Bizim için vatan candan öte gelir. Yeri geldiğinde gözümüzü kırpmadan vatan için ölmekten çekinmeyiz. Vatan için ölmek bizim için bir şereftir.
Sahipsiz olan memleketin batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır diyen şair bu mısraları ile vatanın sahipsiz olmaması gerektiğini vurgulamıştır. Bu vatanın sahibi bizleriz. Biz vatanımıza sahip çıkarsak bu cennet vatan hep bizim olarak kalacaktır ve bayrağımız göklerde gururla dalgananacaktır.
Ecdadımızın bizlere tertemiz emanet ettiği bu cennet vatanı bizde evlatlarımıza tertemiz emanet etmeliyiz. Onlar dünyanın en güzel en bereketli toprakları kendileri için bizim için vatan seçerek senelerdir uğrunda savaşmışlardır. Sırf bizlere daha güzel bir vatan bırakmak için. Atalarımız vatan sağ olsun düşüncesi ile canlarını feda ederek bu cennet vatanı bizlere emanet etmişlerdir. Bizlerde onların bizlere emanet ettiği bu vatanı var gücümüzle koruyarak kendi çocuklarımıza emanet etmeliyiz.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/vatan-sevgisi.31/
 

ikra

Yönetici
12 Eyl 2019
585
640
İslam'a sarıldığımızda Selçuklu ve Osmanlı gibi cihan devletleri kurduğumuza; İslam'dan uzaklaşınca da dağılıp çiğnendiğimize göre zaferlere nailiyetimizin vesilesi de İSLAM, başımıza gelen musibetlerin sebebi de İslamı gereği yaşamamaktır.Şerefimiz de, geleceğimiz de İSLAMDADIR.
 
14 Haz 2020
70
46
İslam'a sarıldığımızda Selçuklu ve Osmanlı gibi cihan devletleri kurduğumuza; İslam'dan uzaklaşınca da dağılıp çiğnendiğimize göre zaferlere nailiyetimizin vesilesi de İSLAM, başımıza gelen musibetlerin sebebi de İslamı gereği yaşamamaktır.Şerefimiz de, geleceğimiz de İSLAMDADIR.

Osmanlı devleti asırlar boyu ayakta kalmasını dinimize uymaya borçludur. Ne yazık ki şu an dünyanın hiçbir yerinde İslâm devleti yoktur. Hele Arabistan ve İran gibi ülkeler İslâmi yönetimle ilgisi olmayan ülkelerin başında gelmektedir. Kendini İslam devleti olarak kabul edenler, İslâm mahkemesi kurduğunu iddia edenler, kendi çapında kadılar atayıp had cezaları tatbik edenler -daha doğrusu ettiklerini zannedenler- kendilerini kandırmaktadır. Devletlerin veya herhangi bir Müslüman'ın yaptığı bir şey dinimize mâl edilmemelidir. Maalesef çoğu kişi yanlış bir hareket gördüğünde -amacı bir açık bulup kendi aklınca İslâmı karalamak olduğu için- hemen; 'bak İslâm'da böyle böyle işte' diyerek dinimizi kötü göstermeye çalışmaktadır. Fakat 'dünyada İslam devleti yok, Türkiye de İslam'la yönetilmiyor' demek; 'bu vatanı sevmeyelim' demek değildir. Bazı kimseler, 'bu ülke dârülharp'tir, bu ülkenin polisi, askeri, güvenlik güçleri, savcısı, hâkimi, hatta memuru bile kâfirdir' diyecek kadar ileri gitmektedir. Bölücülere kulak asmamalı, vatanımızın birliği ve dirliği için dua etmelidir.
 
11 Eki 2020
11
0

Vatan bizim için ulusumuz için kutsal olan bir varlıktır. Vatan bizim için bize aş veren, su veren bu memleketimize vefa borcumuzdur.​

İnsan yediği içtiği bir vatana ihanet edemez, işte bu nedenle bizim yapmamız gereken bu cennet vatana vefa borcumuzu vermek için bize kanlarıyla canlarıyla bu cennet vatanı armağan eden atalarımızın emanetini ele almamız ve vatanımızı korumamamız ve kendi canımızdan çok sevmeliyiz. Vatan uğrunda kan döküldüyse vatandır. uğruna ölecek bir bayrak varsa vatandır. Rabbimizden hediye olan bu cennet vatanı bir gün aynı atalarımız gibi kanlarımız dökebilecek kadar sevmeliyiz ve bu sevdayı çocuklarımıza aşılayıp gelecek nesiller de bu cennet vatan için neler yapacağını bilmeli canları pahasına olsa bile sevmeli bu cennet vatanı…

Sonuç olarak vatan sevgisi bizim boynumuzda olan bir borçtur. Nasıl çoluk çocuk demeden bu vatan uğruna dökülen kanlarla kazanılmış bu cennet vatanı sevmeli sevdirmeliyiz…..​


Bir milletin sahip olduğu en önemli şey vatanıdır. Bayrak bu vatanın bağımsızlığının sembolüdür. O bayrak dalgalanmaya devam ettiği sürece bir millet varlığını ve vatanını koruyabilir/koruyabilmiştir demektir. Her millet için vatan ve bayrak kutsaldır. Bir insan vatanını seviyorsa vatanı için çalışır. Gerektiği vaziyetlerde canını bile vermeye hazırdır. Atalarımız da bu mantıkla bu vatanı düşman elinden kurtarıp bizlere bırakabilmişlerdir. Canlarını bizler ve vatanımız için feda etmişlerdir. Milletimize bağımsızlık yakışmaktadır ve atalarımız bu bağımsızlığı sağlayabilmek için milli mücadeleyi sürdürmüşlerdir. Bayrağımız böylece gökyüzünde hala dalgalanabilir olmuştur.

Kanadı kırık bir kuş benzetmesi vatanı olmayan bir insan için uygun düşer. Büyük bir dünyada tek başına gibi hissederler. Bizler, sırf gezi için bile olsa vatanımızdan ayrıldığımızda hasret çekmekteyiz. Hiç vatanı olmayan birinin durumu ise çok daha kötüdür. Geleneklerimizde vatan ve bayrak büyük bir sevgiyle kucaklanır. Her millî bayramda evlerin balkonlarından, pencerelerinden bayrağımız dalgalandırılır. Askerlik görevini yapacak gençlerimiz davullarla, zurnalarla bayraklara sarılarak geçirilir. Vatan uğruna can feda, diyerek uğurlar analar evlatlarını. Vatan için savaşa gönderdiği evladına kına yakacak kadar yüreklidir analarımız. Vatanı uğruna şehit olanların tabutu bayrakla sarılır. Bayrak asla ve asla yere konulmaz, ayakaltına alınmaz. Birçok ülke, bayraklarından kıyafetler, eşyalar yaparlar. Bizde öyle büyük bir vatan ve bayrak sevgisi vardır ki onu ne olursa olsun alçaltmak, yere indirmek istemeyiz.” Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!” duygusuyla bakarız, bu aşkla coşarız.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

Son mesajlar

Forum İstatistik

Konular
442
Mesajlar
2,181
Kullanıcılar
295
Son üye
Beautiful
Üst