#yağmur

Zeynep

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
175
Tepkime puanı
60


"Şimdi ne zaman bir yağmur yağsa çiçekli başörtümü örtüyorum, kırmızı yeleğim ve o çiçekler ki, sen benim için getirmiştin.. Bisikletin önünde sen oturuyorsun arkasında ben, bisiklet ilerledikçe o eski günlere geri dönüyorum.
 


Zeynep

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
175
Tepkime puanı
60
Gülüşüne yağmur damlası çarpsa,
Şiir olur.
Bunu bir ben bilirim,
Bir de gökyüzü.

İsmet Özel
 

Zeynep

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
175
Tepkime puanı
60
Bir sonbahar, bir sabah ve bir yağmur olacak
Toprak ve insan kokularıyla,
Uğultulu bir sarhoşluk içinde, yıllar için
Başımı alıp gideceğim.

-Turgut Uyar
 
Katılım
12 Haz 2020
Mesajlar
34
Tepkime puanı
18
''Şairler dizelerinde sıklıkla yağmurda gezinirler.
Şiirsel damlalardan hüzün ve bereket yağar…
''
 
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
8
Yağmur berekettir, huzurdur. Yağmur yağarken duaların kabul olduğu bildirilmiştir. Öte yandan dinimizde, yağmur yağmadığı zaman yapılan yağmur duası ve cemaatle kılınan yağmur namazı vardır. Nisan yağmurunun hastalıklara şifalı olduğu, Nisan ayında yağan yağmuru bir kapta biriktirerek içmenin, çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilmektedir. Öte yandan, bir hadis-i şerifte mealen şöyle buyrulmuştur:
(Helal para ile alınan bal, yağmur suyu ile şerbet yapılıp içilirse her derde deva olur.) [Deylemi
Ayrıca dini kaynaklarımızda; bir miktar yağmur suyuna önce Fatiha, ardından Âyet-el-kürsi, İhlas ve Muavvizeteyn (Felak-Nas sûrelerini) 70 defa okuyup bu sudan ara vermeden peş peşe 7 gün boyunca sabahları içmenin, hastalıkları, ağrıları gidereceği bildirilmiştir.
Yağmurun insan ve hayvanların hayatı için ne derece önemli olduğunu zaten herkes bilir. Yağmurların yağmaması barajların kurumasına yol açar. Bu durum küresel çapta su sıkıntısı meydana getirir. Hele bu Haziran ayında yaağan yağmurlar bir başka güzeldir. Yağmur sesi dinlemek insanı rahatlatır.
 
Üst