Yeteneklerimizi Nasıl Keşfedebiliriz?


Angelica

Editör
Katılım
19 Eyl 2019
Mesajlar
29
Tepkime puanı
22
Yeteneklerimizi Nasıl Keşfedebiliriz?


Yeteneklerimizi Nasıl Keşfedebiliriz?

Yetenekleri keşfetmek için çocukluk deneyimlerine geri dönme, yetenek testi yapma, neyin sevildiğinin tanımlanması, geçmiş başarıları tanımlama, kendine kulak verme yöntemleri izlenir. Yetenekleri keşfetmek için ilgi alanlarının gözden geçirilmesi gerekir.

Yetenek Testi Yapmak

Yetenek testi gerçekleştirmek
için eğitim kurumlarının ve araştırma şirketlerinin internet üzerinden yayınladı sayısal, sözel, genel kültür sorulanın yer aldığı testler cevaplanır. Bu kapsamda tüm sorulara verilen yanıtlar çerçevesinde elde edilen sonuçlarda hangi dallara karşı daha çok yetenekli olunduğunun verileri elde edilir.

Yetenek testlerinde önemli olan fazlaca soruya doğru yanıt vermek değildir. Test hangi alanda daha fazla soruya doğru cevap verildiğini tespit ederek, diğer konulara göre daha fazla ilgi duyulan, yatkın olunan alanı ortaya koyar. Bu kapsamda sözel sorulara saha fazla doğru yanıtları veren bir kişi bu alana ait dallar ile daha fazla araştırma yapıyor ve ilgileniyor demektir. Bağlantılı olarak yetenekte sözel alanlarda gelişecektir.

Çocukluk Deneyimlerine Geri Dönme

Çocukluk deneyimine geri dönüş, yeteneklerin fark edilmesi konusunda önem taşıyan ve koşulsuz şekilde en çok ilgi duyulan alana ulaşılmasını sağlayan tekniktir. Kişi çocukken gerçeklik duygusu çok daha farklı bir kavram halindedir. Bu kapsamda başkalarının düşüncelerine takılmadan, ilgi alanları ile ilgili faaliyetler gerçekleştirilir.

Örneğin, çocukken dinozorları yönetmek gibi farklı fikirleri olanların gerçekte böyle bir iş yapmaları tabi ki de mümkün değildir. Bu fikir, kişinin ilerleyen yaşlarında fantastik eserler oluşturabilme kabiliyetine ışık tutar. Çocukluk dönemi düşünceleri bu kapsamda ele alınarak koşulsuz olarak sevilen alanlara ulaşıp, yetişkinlik döneminde bu alanların tekrar hayata geçirilmesi ile yetenekleri keşfetmek mümkündür.

Neyi Sevdiğini Tanımlama

Neyden hoşlandığını tanımlama
için izlenen adımlar şöyledir:

  • Bu işlemde kişi kendine sorular yöneltir ve bunları cevaplar.
  • Başkası rica etmese dahi severek yapılan şey nedir?
  • Ne yapılırken zaman kavramı ortadan kalkıyor?
  • Bedava yapmak zorunda kalında hangi alanlarda uğraşlar sergilenir?
  • Okulda, evde, işte akla gelen başka bir konu ve hedef var mı?
Kişi bu sorulara dürüst cevaplar verdiğinde yeteneğini keşfeder. Sorulara verilen cevaplar sonunda ortaya çıkan ilgi alanına yönelik bir proje gerçekleştirilmedir. Bu kapsamda ortaya çıkarılan ürün ve ya projede başarılı olunduğu düşünülüyor ise yetenek keşfi gerçekleşir.

Geçmiş Başarıları Tanımlama

Geçmişteki başarıları tanımlamak için bir liste oluşturulup, maddeler halinde elde edilen tüm başarılar not alınır. Bu kapsamda hangi alanlarda daha fazla yarışmaya dahil olunmuş, kurs alma çabası içine girilmiş ve başarılar elde edilmiş sıralanır. Kişinin tüm çabaları sonunda ödül aldığı veya başarı elde ettiği alanlar aynı zamanda yeteneklerini ortaya koyar. Verilen çaba sonunda yeterli bilgiye ulaşılan ve yetkinlik kazanılan dallar, yetenek keşfi kapsamında kişinin sıralandırabileceği alanlardır.

Kendine Kulak Vermek

Kendini dinleme
, dışarıdan gelen eleştirileri kabullenme ardından, kişinin kendisinin ne isteğini saptamasıdır. Bu kapsamda kişi kendine belirli soruları yönelterek, kişisel isteklerine dair detaylara ulaşır. Hangi kitapları okumaktan daha fazla zevk alındığı, Ne hakkında uzun sohbetler yapılmaktan hoşlanıldığı, hiçbir etkiye bağlı kalmadan tüm imkanlar yeterli olduğunda hangi işin yapılmak istendiği, kişinin kendi kararları çerçevesinde yanıt bulmalıdır. Yetenekleri keşfetmek için bu kapsamda ortaya çıkan cevapları ele almak gerekir.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/yeteneklerimizi-nasil-kesfedebiliriz.283/
 


ikra

Yönetici
Katılım
12 Eyl 2019
Mesajlar
467
Tepkime puanı
476
Kendi yetenek ve özelliklerimizi bilir ve geliştirirsek, bu yeteneklerle dünyanın herhangi bir yerinde var olabileceğimizi ve bu hayata dair anlamlı izler bırakabileceğimizi düşünüyorum.
 
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
14
İnsanın kendi yeteneklerini fark etmesi önemlidir. Öyle insanlar vardır ki, bilir fakat bildiğini bilmez. İşte böyle insanların içindeki cevheri ortaya çıkarmak, onların kendi yeteneklerinin bilincine varmalarını sağlamak gerekir. Örneğin çocuğumuzun belirli bir sanat dalına yeteneği varsa, onu desteklemek, yetenekli olduğu alanda onu kursa göndermek, yaptığı çalışmaları ödüllendirmek vs. onun önünü açacaktır.
 
Katılım
26 Haz 2020
Mesajlar
20
Tepkime puanı
8
Her insanın keşfetmeyi bekleyen yetenekleri vardır. Yeter ki bu yeteneğinizi hissettiğinizde bunun farkına varın.Her insan potansiyel olarak kendisini öne çıkaracak özelliklere sahiptir.
 
Katılım
21 Haz 2020
Mesajlar
21
Tepkime puanı
14
İnsanlar, bir konuda yetenekli olduklarını farkedince o konuya daha da yoğunlaşmalı, yeteneğinin körelmemesi için kendini aktif tutmalıdır. Yeteneklerini farkeden insan bunu başkalarının da farketmesi için uğraşır. Çünkü beğenilme ve takdir edilme arzusu her insanın doğasında vardır. Yeteneklerini keşfeden insan bunları kullanırken etik kuralların dışına çıkmamalı, kendi yeteneklerini göstermek için başkalarının haklarını hiçe saymamalıdır.
 

Zeynep

Editör
Katılım
13 Eyl 2019
Mesajlar
138
Tepkime puanı
63
İçinizdeki cevherleri ortaya çıkarmak için size lazım olan en önemli etken cesarettir. Kendinizi ve cesaretinizi toparlayın ve kendinizi keşfetmeye başlayın.
 


Üst