Zor bir çocukluk lider olmanıza nasıl yardımcı olur ve tuzak nedir?

Zeynep

Editör

Yazar, gazeteci ve Merryck & Co'nun yöneticisi Adam Bryant, gerçekten isteyemeyeceğiniz bir girişimci dayanıklılık kaynağı buldu.​

Şirketlerin karakteri ve kültürü krizlerde belirgindir. Aynı şey insanlar için de geçerlidir. Liderler, yeni koronavirüs salgınının ticari sonuçlarıyla uğraşırken, liderler, çalışanlarından hangilerinin yeni zorluklarla onurlu bir şekilde karşılaştığını ve kimin onlar tarafından ezildiğini görebilir. Sık sık sürprizler vardır,dirençli olmasını bekledikleri bazı insanlar bunalmışken, diğerleri genellikle arka planda bir liderlik sesi elde eder.

COVID-19, dayanıklılık için bizi test ediyor ve bu kalite hakkında çalışılan ve yazılan her şeye rağmen, biraz gizemli kalıyor. Neden bazı insanlar ömür boyu ayaklarını yerden kesip ayağa kalkarken diğerleri ayağa kalkamıyor. Sonsuz kazalarla dolu bir dünyada zorlukların üstesinden gelmenin COVID-19 gibi küresel bir krizin yokluğunda bile ne kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, dayanıklılık, şirketlerin çalışanlarında görmek isteyeceği temel özelliklerden biridir.

Esneklik nereden geliyor. Güçlü bir aile hayatı, mentorluk ilişkileri veya olumlu deneyimler yoluyla geliştirilebilen bir kastır, bunların tümü, çocukların ve gençlerin ilerideki yaşamın zorluklarına hazırlanmalarına yardımcı olur.

Ancak dirençlilik, genç yaşta, çocukları psikologların 1950'lerde Amerikalı psikolog Julian Entertainer tarafından geliştirilen bir kavram olan iç kontrol odağı olarak adlandırdığı şeye güvenmeye iten olumsuz deneyimlerle de şekilleniyor. Bu gençler bir sorunla karşı karşıya kaldıklarında kaderlerini kendi ellerine alırlar ve koşulların hakim olmasına izin vermezler.

CEO'larla konuştuğumda, her zaman onların erken yaşam deneyimlerini ve onları etkileyen olayları sordum ve bu liderlerin şaşırtıcı bir şekilde büyük bir yüzdesinin zor koşullarda büyüdüğü ortaya çıktı. Birçoğunun alkolik ebeveynleri vardı ve çoğu çocukken tacize uğradı. Birinin ebeveynlerinin akıl sağlığı sorunları vardı. Bazıları, çetelerin akınına uğrayan tehlikeli mahallelerde veya ailenin yiyecek için para toplamaya çalıştığı kötü koşullarda büyüdü.

Geleceğin bu liderlerinin kendilerine söylediği ya da ebeveynleri tarafından onlara vurulan en önemli şey kurban olmamak tır. Hiç kimseye bu kadar zor koşullar dilemeyeceksiniz, ancak test anlarında neler yapabileceklerini keşfetmişlerdi. Olumsuz olaylar onlara güven aşıladı, çünkü zaten zor zamanlardan geçmişlerse, tekrar yapabilecekler.

Ancak bu deneyim, sizi daha güçlü kılarken, özellikle bazen yetkilendirme, yardım isteme ve ayrılma ihtiyacı açısından özel zorluklar ortaya çıkarır. Bu ders, biri artık aramızda olmayan iki etkileyici lider tarafından öğrenildi.

Leila Jana, Ocak 2020'de 37 yaşında trajik bir şekilde kanserden öldü. Yapay zeka çözümleri geliştiren küresel bir teknoloji platformu olan Samasource'un kurucusu ve CEO'suydu. Onunla 2017'de röportaj yaptığımda Jana zor hayatı hakkında bir hikaye paylaştı, çocukken 12 kez taşınmak zorunda kaldı, çok az para vardı ve okulda sık sık zorbalığa uğradı.

Jana, Çocuklukta hayatın bana duygusal olarak çok zor göründüğü anlar oldu dedi. Ama bence bu size, bir girişimcinin hayatının kaçınılmaz çöküşleriyle başa çıkmanıza yardımcı olacak türden bir direnç sağlıyor. Girişimcilikte başarının anahtarı olağanüstü yetenek değildir. Yaratıcı bir dahi değil. İşler gerçekten kötü olduğunda pes etmemek basit bir beceridir.

Jana'ya bu deneyimin liderlik tarzını nasıl etkilediğini sordum. Aile sorunları yaşayan pek çok çocuk için bunun kolay olmadığını düşünüyorum, diye yanıtladı. Sürekli olarak artan ihtiyat temelinde hareket ediyorlar ve birçok girişimcinin bu modda çalıştığını düşünüyorum. Başkalarına güvenip güvenemeyeceğiniz konusunda sürekli endişeleniyorsunuz, her zaman en kötüsünün olmasını bekliyorsunuz. Bu, personel ile yakın ilişkiler kurmak için yararlı ve çok yıkıcı olabilir. Sonuçta, bu aşırı tetikte olma, iyi niyetle bile olsa, sorumluluğu devretmeyi zorlaştırarak mikro yönetim veya spekülasyona neden olabilir.

Bu konu, deneyimli bir teknoloji lideri ve firmamız Merryck & Co.'nun mentoru Jacqueline de Rojas ile yakın tarihli bir röportajda tekrar gündeme geldi. Küçük yaşta onu neyin etkilediğini sordum ve hikayesine hayran kaldım.

Şiddet yanlısı bir ailede büyüdüm, dedi. Annemin her hafta gözlerinin altında yeni morluklar oluyordu ve 8 yaşıma kadar dayandı. Benim için, özellikle de annem ve erkek kardeşim için zor bir zamandı. Babamın gazabına uğramamak için görünmez bir çocuğa dönüştüm. Zor, çok zor bir zamandı, ancak böyle şeylerle karşılaştığınızda oldukça dirençli oluyorsunuz.

İleriye bakmak. Teknoloji dünyasında bir sorun giderici olarak ünlendiğimde, artık başka bir iş aramak zorunda kalmadım. Becerilerim talep ediliyordu ve dayanıklılığım bana avantaj sağladı. Beni bir köşeye sürün ve en iyi özelliklerimi göstereceğim, çünkü orada defalarca bulundum, sırtım duvara dayanıyor.

Ona bazı insanların bu koşullardan nasıl kurtulduğunu sordum. Sadece orada kalmak istemedim, dedi. Karanlık ve yalnızdı. Ama elbette bir bedel ödemelisin. Bir yandan çok ısrarcıyım ama diğer yandan yardım istemeyi öğrenmem gerekiyordu ve bu benim için son derece zor. Hayatta kalmak zorunda kalan sert insanlar yardım istemekte zorlanırlar. Bunun bedeli bu ve canlılığımı güvende ve sağlam tutmak için kendim üzerinde çok çalışmak zorunda kaldım, aynı zamanda bununla birlikte gelen kırılganlığı da geliştirmeliydim, böylece bazen yardım isteyebilirim.

Yaşamın ve liderliğin değişmez gerçeği, her insanın gücünün aynı zamanda zayıflığı olabileceğidir. Jana ve de Rojas gibi mücadelelerinden ve mücadelelerin ortaya çıkardığı uzun vadeli zorluklardan bahseden liderlerin örnekleri aracılığıyla, direncin bedelini daha iyi anlayabiliriz.

Bu ders, her şeyi kendi başlarına yapmaya çalışmak zorunda olmayan yöneticiler için özellikle önemlidir, ancak kendi kendine yeterlilikleri nedeniyle bunu yapmaya çalışırlar. COVID-19 salgınının keşfedilmemiş sularındayız ve liderler bu benzersiz zorluğun üstesinden gelmek için işbirliğine ve güvenilir iş arkadaşlarına güvenmelidir. Sadece uzanın ve yardım isteyin.

Kaynak: https://www.sevgiforum.com/konular/...aniza-nasil-yardimci-olur-ve-tuzak-nedir.389/