Müslüman Kardeşlerini Neden Allah İçin Sevmelisin

Müslüman Kardeşlerini Neden Allah İçin Sevmelisin

İslam dini yeryüzündeki son tek tanrılı din olarak bilinmektedir ve Müslümanlar kutsal kitap olan Kuran-ı Kerim’de önemli bir yere sahiptir.

Müslümanları Sevmekle İlgili Kuran Ayetleri

İnsan varlığının yaratılışına verilen değer yanında Müslümanlar için vurgulanan önem Al-i İmran suresi 110’uncu ayette bahsedilmektedir. Buna göre Hz. Muhammed’in peygamberi olduğu Müslümanlar, insanlık için en hayırlı topluluk olarak aktarılmaktadır. İyiliği ve kötülükten sakınmayı bilerek Allah’a olan inancı devam ettiren bir ümmet olarak tasvir edilmiştir. Bu iyi halin devamının gelmesi için Müslümanlar arasında kardeşlik hukukunun benimsenmesi Allah tarafından emredilmiştir. Bu nedenle Hucurat,10’da da belirtildiği gibi Müslüman kardeşlerin arasının düzeltilmesi buyrulur.

Müslüman Kardeşler Arasındaki Hukuk

Müslüman kardeşler arasındaki hukuk birçok ayette vurgulanmakta ve kendi aralarındaki ilişiklerin dostluk temelinde olması istenmektedir. Bu durumu tehlikeye atacak tüm davranışlardan uzak durulması, kardeşlik hukukuna bağlı olarak hayata devam edilmesi istenir. Müslümanın görevi iyiliği benimsemek ve kötülükten uzak durmaktır. Bu nedenle başkalarına zarar verecek eylemler içerisine girmez. Konuyla ilgili Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından aktarılan sözler mevcuttur. Yapılan Müslüman tanımında, başkalarına dili ve kendi eliyle zarar vermeyen kişilere vurgu yapılmaktadır. Yani Müslüman olmanın en önemli özelliklerinden biri Müslüman kardeşlere zarar vermemek olarak belirtilmiştir. Ancak günümüzde Müslümanlar arasındaki hukuka ciddi oranda riayetsizlik vardır ve bu durum İslam dünyasının en kötü acınası hallerinden biridir.

Kafirler Allah Gözünde Düşman mı?

Yaratılış esnasında Allah Müslüman olanları ve kafirleri ayırmamıştır. Verdiği nimetlerle ilgili de Müslümanlar ve kafirler arasında fark gözetmemiştir. Yani Müslümanların ve kafirlerin şükredeceği şeyler benzer özelliktedir. Ayrıca kafirlerin yaratılışı da eksik veya kusurlu değildir. Yani kafire karşı bir düşmanlık söz konusu değildir.

Yorum yapın