Müslümanların Günlük Hayatta Uzak Durması Gereken Önemli Bilgiler

Müslümanların Günlük Hayatta Uzak Durması Gereken Önemli Bilgiler

Müslümanların Günlük Hayatta Uzak Durması Gereken Önemli Bilgiler

Müslümanların günlük hayat içerisinde çok fazla sorgulandıklarını hepimiz bilmekteyiz. Herkesin yapmakta olduğu bir hareket veya bir eylem ile ilgili daha ağır bir şekilde eleştirildiği bilinenler arasındadır. Buna en iyi örnek ise imamlardır. İmamların tüm hal ve hareketlerini toplumun büyük bir kısmı denetler ve sorgular. Bu sebeple toplum içerisinde göze fazlasıyla çarpmakta olan bazı konularda daha dikkatli ve duyarlı olmak gerekmektedir.

Yalandan Uzak Durma

Müslümanların en fazla dikkat etmesi gereken dinimizin bize kesinlikle yasaklamış olduğu yalandan uzak durulmasıdır. Arkadaş çevremiz içerisinde bizim dini hassasiyetlerimiz olduğunu bilenler yalan söylediğimizi tespit etmeleri durumunda bunun sorumlusu olarak dinimizi göstermeleri muhtemeldir. Bu sebeple şaka dahi olsa yalandan uzak durulması gerekmektedir.

Faiz ve Harama Yaklaşmama

Dini hassasiyetleri olan birisinin yalan noktasında olduğu gibi aynı şekilde haramdan ve bilhassa faizden uzak kalması gerekmektedir. Bu iki durumda dinimizce haram kılınmıştır. Rabbimize olan vazifemizin yanı sıra taşımakta olduğumuz misyon gereğince bu durumlara daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir.

Hizmette Önde Menfaate Geride Bulunma

Ortada bir menfaat bulunması durumunda bu menfaate saldırmak Müslümanlara yakışmayacaktır. Böyle bir durumda geride bulunmak bize yakışan bir tutumdur. Aynı şekilde yardım ve benzeri gibi durumlarda ilk sırada bulunmak ve fedakarlık anlamında ön sırada olmak oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çevremizde zor durumda olan birisinin ilk olarak yardımına koşmak buna en iyi örnektir.

Çok Fazla Konuşmamak ve Sesli Gülmemek

Peygamber Efendimizin (SAV) hayatından bizlere miras kaldığı gibi toplum içerisinde hayır konuşulmayacak ise susulması ve sesli olarak gülünmemesi gerekmektedir. Bilhassa bu durumu erkeklerden ziyada kadınlarımızın dikkat etmesi gerekmektedir. Bu durumların ikisi de toplum içerisinde hoş karşılanmamaktadır.

Yorum yapın