Mutsuzluktan Kurtulmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Mutsuzluktan Kurtulmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Mutsuzluktan Kurtulmanız İçin Yapmanız Gerekenler

İşte, okulda hatta uzun bir sürede kendimizi mutsuz hissedebiliriz. Bunun aslında birçok farklı sebebi vardır. Canınız bir durumdan dolayı veya değer verdiğiniz bir kişi tarafından sıkılmış olabilir. Haliyle bu durumda sizi mutsuz yapacaktır. Fakat bu durumları uzun süre düşünerek kendinizi mutsuz etmenizin hiçbir olumlu sonucu yoktur. Bu durumun çoğu zaman sizin yönetiminizde olmadığını da biliyoruz. Bunun için yapmanız gerekene alışkanlık veya düşünce yöntemleri vardır. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz zamanlarda bu yöntemleri uygulayarak, bu durumdan kurtulabilirsiniz. İşte mutsuzluktan kurtulmanız için yapmanız gerekenler:

Mutsuz Olmanızın Nedenini Öğrenin

Mutsuz Olmanızın Nedenini Öğrenin

Mutsuz olmanıza çözüm arıyorsanız, ilk olarak nedenini bilmenizde fayda olacaktır. Belirlenemeyen bir sorunun çözümü kolay olmaz. Sizi mutsuz eden veya daima kafaya taktığınız o durumu bulun. Böyle bir durum olmayabilir ve siz sebepsiz bir şekilde mutsuz oluyor olabilirsiniz. Fakat öncelikle varsa sebebini bulun. Sebebini öğrendikten sonra kendinize daha başarılı bir yol çizeceksiniz.

Yürüyüş Yapın

Yürüyüş Yapın

Temiz hava ve bol oksijenli bir durumda yürüyüş yapmanızın size oldukça faydası olacaktır. Özellikle parklarda, ormanlık alanlarda ve sahil kenarlarında yürüyüş yapmak size iyi gelecektir. Temiz hava ve bol oksijen zihninizi rahatlatacağından, daha sağlıklı düşünmenize ve mutsuzluktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yürüyüş ve koşu, vücuttaki mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olacaktır. Yürüyüş yaparken, aklınıza olumlu düşünceleri getirin. Yürüyüş sırasında olumsuz düşüncelerden kendinizi uzaklaştırın ve vücudunuzda kötü enerjileri atın. Yaklaşık 1 saat kadar hızlı bir tempoda yürümeniz, bu süreçte size yardımcı olacaktır.

İletişim Kurun

İletişim Kurun

Aslından mutsuz olmanızdaki en büyük etkenler, kendinizi yalnız hissetmeniz ve içinizi dökmemenizdir. Kendinizi kötü hissettiğiniz durumdalar, arkadaşlarınızdan veya aile bireylerinizden yardım alabilirsiniz. Samimi olduğunuz arkadaşınızı arayın ve onunla sohbet edin. Eğer sorununuz özel değilse ona da anlatın. Burada yapmanız gereken, iyi hissedene kadar içinizi dökmenizdir. Bu durum gerçekten işe yarıyor. Arkadaşına sorununuzdan bahsedin ve söylemek istediğiniz ne varsa dile getirin. Kendi içinizde yalnız başınıza yaşadığınız durumları, arkadaşlarınıza aktararak rahatlayabilirsiniz.

Hobilerinize Zaman Ayırın

Hobilerinize Zaman Ayırın

Uğraşmaktan keyif aldığınız durumlar, sizin için mutluluk kaynağı olabilmektedir. Hobiler edinmek birçok uzman tarafından da oldukça önerilmektedir. Sizi mutlu eden ve yapmaktan keyif aldığınız hobiler edinin. Kötü hissetmenize neden olan düşüncelerini, çoğu zaman aklınızdan çıkaramazsınız. Bunun için mutlu olacağınız zamanlar geçirin. Örneğin kitap okumak, futbol oynamak, yürümek, resim çizmek gibi birçok hobiniz olabilir. Bunları yaparak zaman geçirdiğinizde hem mutlu olacaksınız hem de aklınızdaki o negatif düşüncelerden uzak kalacaksınız.

Değerli ve Başarılı Bir İnsan Olduğunu Unutma

Değerli ve Başarılı Bir İnsan Olduğunu Unutma

Kendinizi mutsuz hissetmenizin en büyük nedeni, kendinizi değersiz hissetmeniz olabilir. Bunun altında yatan birçok sebep vardır. Yani kendinizi değersiz hissetmeniz için geçmişte yaşadığınız olaylar veya daima çevrenizde size kötü enerji veren insanlar olabilir. Birçok kişi kendini değersiz hissettiren durumların farkındadır. Bunları hayatınızdan uzaklaştırmak ve aklınızdan atmanız gerekli. Sizin gerçekten mutsuz olmanıza neden olan sebepleri hayatınızda tutmanın hiçbir anlamı olmayacaktır. Bunlar bir anı veya bir arkadaş dahi olsa, sizin için en iyi olanı tercih etmeli yani onlardan uzak kalmalısınız. Eski travmalardan ve yaşanan durumlardan kurtulmak kolay olmayabilir. Bunun için uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Değerli ve başarılı olduğunuzu bilmeniz için her gün birilerinden bunu duymanıza gerek yok. Değerli ve başarılı olduğunuzu asla aklınızdan çıkarmayın ve mutsuz olmanıza asla izin vermeyin.

Günlük Tutun

Günlük Tutun

Birçok insan için yazı yazmak, hatta duygularını yazıya dökmek oldukça rahatlatıcı bir durumdur. Bunun için bir günlük tutabilir ve aklınızdan geçen her şeyi günlüğünüze yazabilirsiniz. Böyle olduğunda aklınızdaki o karmaşıklıktan kurtulup, çözüme bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Aslında yazmak, sizi rahatlatır ve düşüncenizdeki o karmaşıklıktan kurtarır. Düşüncelerinizin neler olduğunu ve sizi üzen durumların neler olduğunu daha iyi anlar, buna göre de çözüm üretirsiniz.

Yorum yapın