Namaz Elbisesi Nasıl Olmalı?

namaz-elbisesi-nasil-olmali.jpg

Namaz Elbisesi Nasıl Olmalı?

Ülkemizde islamı faaliyetleri sürdürmeye devam ederken namaz elbisesi nasıl olmalıdır bilinmesi gerekir.
Namaz kılan vatandaşlarımız namaz esnasında bakıldığı zaman namaz elbisesi tercih eder. Fakat namaza uygunluğu da mutlaka dikkate alınmalıdır. Tabi ki illa ki namaz elbiselerini namaz kılarken kullanmak zorundasınız diye bir durum söz konusu değildir. Fakat islami açıdan uygunluğu göz önüne alındığı zaman ise namaz elbiselerini tercih etmek daha uygun bir davranış olarak ön plana çıkacaktır. Namaz elbiselerinde şüphesiz en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de sade olmasıdır. Yüce Rabbimizin huzuruna çıktığımız namaz da da en güzel halimizle olmamız gerekiyor.Nasıl dışarıya çıktığımız zaman özenle hazırlanıyorsak aynı şekilde bizlerin yaratan rabbimize de özenle hazırlanmalıyız. Kirli elbise, temizlenmemiş bir vücut namaz esnasında görmek istemediğimiz bir tablo olacaktır. Bu yüzden dolayıdır ki işin usulüne en uygun şekilde yapılması adına sizlerde namaz sırasında namaz elbiselerini tercih etmeniz gerekiyor.

Namaz Elbisesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Eğer ki elinizde namaz elbiseniz yoksa evinizde ki namaza uygun olabilecek kapalı kıyafetlerinizi de tercih edebilirsiniz. Fakat genel anlamda namaz elbisesi nasıl olmalıdır sorusuna karşı ise yazımızda şu şekilde bir bilgi vermemiz mümkün olacaktır. Buna göre;

  • Sade olmalı
  • Uzun olmalı
  • açık yerlerin kapatılmasını sağlamalı
  • kullanışlı olmalı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm bu aşamalar namaz elbisesini satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılardan birisidir. Namaz kılarken kol, bacak gibi bölümlerinizin kesinlikle görünmemesi gerekiyor. Bu sebepten dolayıdır ki namaz elbiseleri de namaz kılmaya uygun bir şekilde tasarlanmaktadır. Fakat namaz elbisesi modelleri içinde yapmanız gereken ise mutlaka en sade olanını satın almanız olacaktır diyebiliriz. Namaz elbisenizi satın alırken bundan böyle çok yüksek paralar ödemenize gerek yoktur. Sizi en güzel şekilde muhafaza etmeye yardımcı olacak namaz elbiselerinin tercih edilmesi sağlanmalıdır. Genelde namaz elbiselerine baktığımız zaman bileklere kadar, kolları uzun, yakası kapalı ve salaş şekilde oluyor. Namaz kılarken de kesinlikle sizlere rahatsızlık vermiyor. Zaten namaz esnasında giyilecek olan elbisenin de mutlaka rahatsızlık vermemesi ve namazı da asla engellememesi gerekiyor.

Sözün özü namaz kılarken kimin huzuruna vardığınızı kime secde ettiğinizi unutmayın. Allah’ın huzurundasınız ve ona göre elbisenize çeki düzen verin temiz tutun.

Nur suresi 31.ci ayet.
Mümin kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Açıkta kalanlardan başka süslerini göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerinden bağlasınlar. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınları, hizmetlerinde bulunan köleleri ve câriyeleri, cinsel arzusu bulunmayan erkek hizmetçiler, kadınların cinselliklerinin farkında olmayan çocuklar dışında kimseye süslerini göstermesinler. Yürürken, gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin, umulur ki kurtuluşa erersiniz!

Yorum yapın