Namaz Sevgisi

Kalbin ilk gıdasıdır namaz.

Asil bir duruştur namaz sınır tanımaz

Namaz sevgisi

İnsanın yaratılış gayesi, Allah’a ibadet etmek ve onun emirlerine itaat ederek onun sevgisini kazanmaktır. Cenabı Hakk’în bize emrettiği bütün hükümler bizim iyiliğimiz içindir. Ancak onun emir ve nehiylerine uyarak Allah’a yaklaşabiliriz. İslam dini tertemiz bir dindir ve insanlara iyiliği, doğruluğu, sevgiyi, saygıyı ve dürüstlüğü emreder. Namaz ibadeti ise peygamber efendimiz miracı şerife çıktığında Hz. Allah’ın biz ümmeti Muhammed’e 5 vakit farz olmak üzere hediye ettiği bir ibadettir. Dolayısı ile bir müminin namazlarını tam kılması gerekir. Namaz farz ve nafile olmak üzere iki kısımdır. Farz olan 5 vakit namazdır. Nafile namaz ise 5 vakit namazdan hariç Allah’a yakınlık niyeti ile kılınan namazdır. Namaz dinen direğidir hadisi şerifi namaz ibadetinin ne kadar önemli bir ibadet olduğunu vurgulamaktadır. Namazını tam kılan kimse Allah’ın sevgisini kazanır.

Peki, namaz sevgisi nasıl olmalıdır?

Öncelikle kişi namazın boynunda borç olduğunu idrak edebilmeli ve namazlarını hiç aksatmadan eda etmelidir. Bu ise ancak namaz sevgisi ile mümkün olur. Bütün ibadetleri sevmenin başı ise Allah sevgisine bağlıdır. Eğer kalpte Allah sevgisi var ise o kişiye hiçbir ibadet zor gelmez. İbadetin zor gelmesi nefistendir. Namaz kılmak ve islamın emirlerini yerine getirmek gerçek mümine hiçbir şekilde meşakkatli gelmez. Aksine ibadetten lezzet alır ve huzuru Allah’a yönelmekte bulur. Bir kimse yarın ahrette sualinin kolay geçmesini istiyorsa namazını kılmalı ve diğer emirleri yerine getirmelidir.

Namaz kılmamak ise imansızlıktan ve iman zayıflığından dolayı meydana gelen bir durumdur. Her müminin kalbinde başta Allah sevgisi olmak üzere peygamber sevgisi, namaz sevgisi ve ibadet sevgisi olmalıdır. Ancak bu şekilde felaha ulaşılabilir ve Allah sevgisi kazanılabilir.

Kalbin ilk gıdasıdır namaz.

Asil bir duruştur namaz sınır tanımaz.

Namaz Sevgisi

Tüm günahlardan çekinip korkmak, namaz ibadeti ile başlar. İmanı güçlü olan kimse, namaz sevgisi ile dolup taşar.

‘‘Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım isteyiniz. Sabır ve namaz, yalnız Allah’tan korkan müminlerden başkalarına zor gelir.’’ (Bakara 45)

Namaz Sevgisi Nasıl Aşılanır?

En önemlisi, kişinin namaz kılma hevesine ulaşmasıdır. Bunun küçük yaşta başlaması en önemlisidir. Anne ve babaların çocuklarına ibadeti öğretmesi, ibadet etmeyi aşılamayı görevidir. Bunun için küçük yaşta anne babaların çocuğa namazı aşılaması gerekir. Peki, nasıl? Çocuklarımızı hem kırmadan, hem de soğutmadan ibadet etmeye nasıl alıştırırız? Bunun için ilk olarak çocukların baskı altında kalmadan, ona İslam dinini en iyi şekilde öğreterek, ibadet etmeyi kendine bir görev haline getirmesi ile yapabiliriz. Namaz kılmak Müslümanları diğer kötülüklerden de uzaklaştırır. Gün içinde beş vakit Allah rızası için ayrılmış olduğu zaman, diğer zaman dilimlerinde de Allah sevgisini, Allah korkusunu unutmamanızı sağlar. Bu sayede doğru bir kul, günahsız, hatasız bir kul olma çabanız daha doğru sonuçlanır. Namaz kılmak sizi tüm kötülüklerden uzaklaştıracaktır.

Namaz Kılmak Kimlere Zor Geliyor?

Mutlaka namaza başlamak isteyen kişiler olur. Namaz kılmaya başlayan, kısa süre içinde bırakan insanlar da görebiliriz. Peki, namaz kılmak kimlere zor geliyor? Müslüman olmak isteyen gayrimüslimlere bakıldığında, onlar Müslüman olmak istiyor; ancak gün içinde beş kere namaz kılmak zor geliyor. Diğer ibadetler zor geliyor. Aynı şekilde Müslüman olan kişilere de namaz kılmak zor geliyor ise bu durum inanç ve ibadet eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak Allah, kullarının zayıf olduğunu bilerek ibadetlerini ona göre istemiştir. Allah hiçbir kuluna yapamayacağının ötesinde bir şey emretmez. İnsanlar zayıf olduğu için, aslında istenenlerde de onlara kolaylıklar tanımıştır. Namaz kılmakta zorlanan kişiler, kolaylık sağlayarak da kılabilir.

‘‘Allah, sizi hafif, kolay emretmek istedi, çünkü insan, zayıf yaratılmıştır.’’ (Nisa 28)

Namaz kılmanın zor geldiği kullardan olmamak, Allah sevgisi ve iman sevgisi ile dolu olmaktır. Namazın faydaları arasında en önemlisi, sizin çok daha iyi bir kul olmanızı sağlamasıdır.

Yorum yapın