Nebiler ve Şehidlerin Gıbta Ettiği Kimseler

nebiler-ve-sehitlerin-gipta-ettigi-kimseler.jpg

Nebiler ve Şehidlerin Gıbta Ettiği Kimseler

İslam’da Nebi ve şehitler önemli ve özel yerleri olan kişilerdir. Bu kişilerin gıpta ettiği kimseler merak konusu olmuştur.

Nebi Ve Şehit Kimlere Denir?

Asıl konudan bahsetmeden önce nebi ve şehit kelimelerinin ne anlama geldiğine bakmakta fayda vardır. Nebi, İslam terimi olarak haber manasındadır ve yeni bir din getirmeyen, insanları eski dine davet eden kimsedir. Elde edilen verilere göre İslam’da 200 binden fazla nebi olduğu bilinmektedir.

Şehit kelimesi iseAllah yolunda hayatını kaybeden Müslümanlara verilen isimdir ve İslam’da en önemli durum olarak bilinmektedir. Çünkü şehitlerin peygamberden sonra geldiği ve Allah tarafından bu nedenle kıymet gördüğü bilinmektedir.

Nebi Ve Şehitlerin Gıpta Edeceği Kişiler

Nebi ve şehitlerin gıpta edeceği kişilerle ilgili olarak bazı hadislere yer verilmektedir.Kıyamet gününde şehit ve nebi olmamalarına rağmen onların nimetlerinin kendisinde olmasını isteyen, onlara gıpta edenler vardır.

Nebi olmadıkları halde Rasullerin görevini yüklenenler, onların sorumluluklarını gereğince yerine getirenler gıpta edilen kimselerdir. Nebi ve şehit olmadıkları halde İslam ve Allah’a hizmet eden bu kimselerin Allah katında değeri çok büyüktür. Bu kişilerin dostu olunması gerektiği ve onların sevdiklerini sevmek gerektiği buyurulmuştur.

İslam davasında ısrarlı, sabırlı ve devam arz eden özelliği olan mevzu bahis kişiler için Rasulüllah (s.a.v) kavim çerçevesinde yaklaşmıştır. Bu kavmin, iman ve İslam’ı savunma noktasında devamlılık getirmiş kişilerden oluştuğunu belirtmektedir. Bu kişiler İslam istikametinde birçok zorluğa karşı sebatkardır. Kendi davaları için dimdik ayaktadırlar. Tüm hayatlarında kararlı bir şekilde hizmet etmişlerdir. Hayatlarında zikzaklar çizmeyen, yalpalamayan kişilerdir.

Nebiler ve şehidlerin gıpta ettiği kimseler birbirlerini, Müslümanları Allah için seven kimselerdir. Aynı dinden olmaları bu sevgiyi pekiştirmiştir. Bu kişilerin simalarının nurlu olduğu belirtilmektedir.

Yorum yapın