Oruç Sevgisi

oruc-sevgisi.jpg

Oruç Sevgisi

Oruç ibadeti İslam’ın şartları arasında yer alan ve Allah’ın bizlere farz kıldığı bir ibadettir. Orucun sevabı ise meleklerin dahi bilmediği kadar yüksektir.

Bizden Öncekilere de Farz Kılındı

Oruç ibadeti hem fiziksel olarak hem de manevi olarak yerine getirdiğimiz ibadetlerden birisidir. Bu ibadet Allah (c.c) tarafından bizden önceki yaşayan ümmetlere de farz kılınmıştı. Bunu Allah’ın kelamından bilmekteyiz. Şöyle ki Bakara suresinin 183. Ayeti kerimesinde Allah şöyle buyurur: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı”. Bu nedenle oruç ibadetinin oldukça eskilerden gelen bir temele sahip olduğunu ifade edebiliriz.

Sevabı Allah’a Ait

Oruç tutmanın fazileti Allah (c.c) tarafından bilhassa ifade edilmiştir. Pek çok ibadetin sevabı belirlenmişken oruç tutmanın fazileti ve sevabı Allah katındadır. Çünkü sadece Allah rızası gözetilerek yerine getirilen ve içine riya karışmayan bir ibadettir oruç.

Orucun tutulduğu Ramazan ayının da fazileti oldukça büyüktür. Çünkü bu ay içerisinde Allah’ın kelamı olan Kuran’ı Kerim indirilmiştir. İçerisinde 80 yıldan hayırlı olan bu Kadir Gecesi ile oruç ibadeti taçlandırılmakta ve Allah’ın mağfiretine mazhar olma yolunda büyük bir adım atılmaktadır.

Oruç Sadece Yememek ve İçmemek Değildir

Oruç ibadeti kabaca tan vaktinden akşam ezanına kadar olan süre içerisinde yememek ve içmemek olarak görülmektedir. Ancak oruç ibadeti tüm organlarımızla tuttuğumuz bir ibadettir. Aslında orucu tutan da bizler değiliz. Zira oruç bizi tutuyor ve kötü amellerden koruyor.

Oruç ibadeti ile elimize, dilimize, kalbimize, beynimize ve daha pek çok uzvumuza sahip çıkıyoruz. Aklımızdan kötü bir şey geçmesi durumunda dahi oruçlu olduğumuz aklımıza gelmekte ve hemen o düşünceleri savuşturmaktayız.

Oruç tutanların girecekleri cennet kapısının da farklı olduğu Peygamber Efendimiz (sav) ifade etmiştir. İşte bu kadar özel bir yere sahip olan oruca sımsıkı sarılmalı ve orucu sevmeliyiz. Böylelikle Allah’ın rızasını kazanmamız mümkün olacaktır. Ayrıca fen ilimleri açısından da orucun faydaları saymakla bitmemektedir. Dolayısıyla sadece ahrete değil bu dünyaya da yatırım yapmamız mümkün olacaktır.

Yorum yapın