Özgüven ve Motivasyon

Özgüven ve Motivasyon

Özgüven ve Motivasyon

Hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olan özgüven ve motivasyon, hayatta başarılı ve mutlu olabilmemiz için gereklidir. Psikologların yorumlarına göre; bir çocuğun özgüveninin yüksek olması ve ailesi tarafından motive edilmesi ileride daha başarılı bir birey olmasını sağlıyor. Bugün çok başarılı hayatları olan ve kendi ayakları üzerinde durabilen kişilerin başarı sırları kesinlikle özgüven ve motivasyondur. Kendine güvenen ve her şeyi yapabileceğine inanan kişiler her zaman bir adım önde olurlar. Peki bu iki kavram tam olarak ne anlama gelir? Özgüveni sadece kendine güven olarak tanımlamak doğru mudur? Motivasyon nedir? Bu yazıda tüm bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Özgüven Nedir?

Birçoğumuz özgüven kavramını sadece kendine güven olarak görürüz ancak asıl tanım çok daha geniştir. Özgüven; bireyin kendisi ile ilgili güzel düşünceler ve duygular besleyerek kendini iyi hissetmesidir. Yüreklilik ve cesaret olarak da tanımlanan özgüven sayesinde ve kendi sevme durumunun sonucunda birey dış dünya ile ve kendiyle barışık olur. Özgüven ve başarı, birbiri için tamamlayıcı olan iki kavramdır. Özgüveni olmayan bir insanın başarılı olma ihtimali düşüktür ve başarılı olan bir insanın da özgüveni yüksektir.

Motivasyon Nedir?

Hepimizi önemli bir işe adım atmadan önce kendimizi iyi hissetmek isteriz. Sınav, sunum vebunlar gibi önemli olaylara iyi motive olmak başarı olasılığımızı arttırır. Motivasyon, kişilerin hedefledikleri amacı gerçekleştirmek için kendi istekleri doğrultusunda davranmalarıdır. Örnek verecek olursak; zayıflamak istiyorsak hayalimizdeki kıyafetleri alarak kendimizi motive edebiliriz. Motivasyon arttırıcı etkinliklerin ve eylemlerin sayısı kişinin zevklerine göre değişir.

Hayatta birçok şeyi başarmamıza yardımcı olan yegane kavramlardan bir tanesi de şüphesiz motivasyondur. Bir insanın motive olması, başarıya yaklaşması anlamına gelir. Zorlandığımız veya istemediğimiz sorumluluklarımızda başarılı olmak ve hedefe ulaşmak için farklı motive olma yöntemlerinden yararlanabiliriz. Psikologların da desteklediği bu yöntemler sayesinde başarılı olma süremizi kısaltabilir ve kendimize olan güvenimizi arttırabiliriz. Özgüven ve motivasyon birbirinden etkilenen kavramlardır ve doğru orantılıdırlar. Motive olmuş bir insanın özgüven seviyesinde de gözle görülür bir artış olur.

Yorum yapın