Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Hz. Aişe (a.s)’e Olan Sevgisi

Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Hz. Aişe (a.s)’e Olan Sevgisi 

İslam aleminin sevgilisi olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) efendimiz tüm eşlerine kıymet veren bir kişiliğe sahiptir. Ancak Hz. Aişe annemize olan sevgisi ayrı bir yere sahip olmaktadır.

Peygamberimizin Hz. Aişe İle Evliliği

Hz. Aişe Peygamber Efendimiz ile evliliğiyaklaşık olarak 18 yaşı civarındaydı. İkisinin arasında çok derinlere işleyen farklı bir sevgi bulunmaktaydı. Hz. Aişe son derece narin, nazenin, zeki, orta boylu ve uzak görüşlü birisiydi. Hz. Peygamberimizin en sevdiği eşi olan Hz. Aişe annemiz bir gün Peygamberimize bir soru sormuş ve ‘’ Bana olan sevgin neye benziyor.’’ demiş.

Hz. Peygamber ( s.a.v); ‘’[SF_M]kördüğüm gibi[/SF_M] ‘’ diye cevap vermiş. Bu söz ile Peygamberimizin Aişe annemize olan sevgisinin ne kadar derin ve bitmeyen bir sevgi olduğu anlaşılmaktadır. Bu cevap karşısında annemiz çok mutlu kalmış ve son derece memnun olmuştur ki hangi kadın bu cevap karşısında mutlu olmaz ki yani. Bütün kadınlar gibi Hz. Aişe annemizde aynı mutluluğu yaşamak için zaman zaman aynı soruyu tekrarlamış.

Yıllar sonra annemiz aynı soruyla birlikte ‘’ Ya Rasulallah o kördüğüm nasıl? ‘’ diye sormuş ve Peygamber Efendimiz ‘’ O kördüğüm ilk gün gibi duruyor ‘’ diye cevap vermiştir. Peygamberimiz aile ortamına ve ailesine çok fazla önem verirdi. Hz. Aişe sözünü sakınmaz, söyleyeceği her şeyi anında söyle, şakalar yapar ve Hz. Muhammed ( s.a.v)’in yanında nazı her zaman geçerdi. Her şakasına gülümser ve sevgili eşine asla kırılmazdı.

Peygamber Efendimizin Vefatında Başı Kucağında

Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimiz son nefesini verirken O mübarek başını annemizin kucağındaydı. Peygamberimiz (s.a.v)’in vefatında başı kucağında olan Hz. Aişe ile evlilik emri göklerden gelmiştir. Efendimiz onun odasında gömüldü ve Hz. Aişe o odayı hiçbir zaman terk etmedi. Kendi yatacağı köşe ile Efendimizin mezarı arasına bir perde gererek Hz. Aişe vefatı süresine kadar orada yaşadı. Hz. Ebu Bekir’in kızı Hz. Aişe annemiz ve Peygamberimizin arasındaki sevgiyi çok yücedir.

Yorum yapın