Peygamber Efendimiz(S.A.V.)’İn Kardeşlerim Dediği Kişiler Kimler

Peygamber Efendimiz(S.A.V.)’İn Kardeşlerim Dediği Kişiler Kimler

Peygamber efendimiz (s.a.v) kardeşim dediği kimseleri Kevser havuzunun başında su ikram etmek için bekleyecektir.

Hadislerde Peygamber efendimiz (s.a.v) kardeşlerim dediği kişiler bulunuyor. Peki, Peygamberimizin kardeşim dediği kişiler kimler?

Peygamber efendimiz, ashabıyla yaptığı bir kabir ziyaretinde şöyle seslendi: Selamün Aleyküm müminler diyarının sakinleri, inşallah bizde bir gün sizlere katılacağız. Sonra da kardeşlerimle görüşmeyi arzu ediyorum. Peygamber efendimizin yanında bulunan sahabe şaşkınlıkla, ey Allah’ın resulü biz senin kardeşlerin değil miyiz diye sordular.

Peygamber Efendimiz ise şu cevabı verdi. Hayır siz benim ashabımsınız. Kardeşlerim ise benden sonra gelecek olanlar. Onlar beni görmedikleri halde bana inanacaklar. Ümmetim içinde en sevdiklerim, benden sonra gelip beni görmeyi arzu edenlerdir. Herkesten önce Kevser havuzunun başında bekleyeceğim diye buyurdu.

Bu sefer ashaba şu soruyu sordu. Ümmetinden henüz gelmemiş olanları nasıl tanıyacaksın Ey Allah rasulü diye sordular. Peygamber efendimiz ise şu cevabı verdi. İşte onlar abdestten dolayı elleri, yüzleri ve ayakları parlıyor olarak gelecekler. Ben önceden Kevser havuzunun başında ikram için onları bekleyeceğim.

Peygamber Efendimizin Kardeşleri

Kevser havuzunun başında bekleyip kardeşlerine su ikram etmeyi arzulayan Peygamber efendimiz, kendisinden sonra gelen ümmetine kardeşim diyor. Peygamber efendimizin kardeşim dediği kimselerin, onu hiç görmeden kuvvetli bir imanla O’na ve onun getirdiklerine inanmaları ise son derece önemlidir.

Aynı zamanda peygamber efendimizin kardeşim dediği kişilerin özelliklerinden biri de Hz. Ebubekir’in resulullah’ı sevdiğinden ötürü sevmek ve Resulullah’ı seven tüm sahabeleri de sevmektir. Resulullah kardeşlerine imanla kabre gireceklerinin müjdesini vermekte ve onları karşılayacağını dile getirmektedir.

Allah’ın resulünün kardeşlik dediği makam çok yüce bir makamdır. Bu kıymetli şeyi elde etmek ve muhafaza etmek elbette kolay değildir. Duamız Hz. Muhammed’in Kevser havuzunun başında beklediği kardeşlerden olabilmektir.

Peygamberimizin kardeşim dediği kişiler, kendisinden sonra gelen ümmetine, Allah’ın resulünün kardeşlik dediği makam

Yorum yapın