Peygamber Sevgisinin Alametleri

peygamber-sevgisinin-alametleri.jpg

Peygamber Sevgisinin Alametleri

İslam alemi için peygamber efendimiz (s.a.v) sevgisi ölçülemez. Ancak sevgi insanların yalnızca dilinde değil kalbinde de olmalıdır.
Rasulullah Efendimiz (s.a.v) için insanların kalbinde olan sevgi ve peygamber sevgisinin alametleri önemli konulardır. Peygamberimize olan sevgimizi aynı zamanda hayatımızda da göstermeliyiz. Sevenler efendimizin yolundan ayrılmadan onun yoluna tabi olmalıdır.

Allah sevgisi olanlar İslamiyet’in gereklerini yerine getirerek bir hayat yaşarlar. Bu sayede de Allah kullarını sever ve günahlarını bağışlar. Allah bağışlayıcıdır, merhamet edicidir. Bu nedenle Allah sevgisi olanları bağışlayarak onları karanlıktan aydınlığa çıkartır. Tövbe etmek ve yaptığı ayıplardan dönmek isteyenlerin öncelikle kalben Allah’ı sevmesi gerekir.

Peygamber Sevgisi Nedir ve Nasıl Gösterilir?

Sevgi, insanlar için güzel olan ve hoş görünen şeylere karşı olan ilgisini ve hissiyatını ifade etmektedir. Manevi bir eylemdir ve bu sayede insanların davranışları ile ve yaşam tarzı ile da gösterilir. Bunun yanı sıra peygamber sevgisi nedir? Diye düşünen insanlar için Peygamber efendimize olan sevgi farklı bir bağlılıktır ve bu durum bizim onun yolundan gitmemizi sağlar.

Rasulullah Efendimizi sevmenin insanlar için birinci alameti O’na iman etmekten geçer. Bunun için tevhit akidesini tasdik etmiş olmaları gerekir. İslam dininin temeline bakıldığında tevhit akidesine dayalı olduğu görülür. Allah-ü Teala tevhitte peygamber efendimizi anlamayanların imanını kabul buyurmamaktadır.
İkinci alameti de sünnetini yaşamaktan gelmektedir. Peygamber efendimizin her sünnetinde aynı zamanda tevhitten bir nur bulunur. Sünnetlerin yerine getirilmesi sayesinde tevhit ilmine yakınlık daha da kuvvetlenmektedir. Kuranda ve ayetlerde yer verilenler özellikle müslümanların bu konuda daha da açıklayıcı şekilde bilgi almasını sağlamaktadır. İnsanların helal yemesi, sünnete uygun şekilde hareket etmesi kişinin sevgisinin bir göstergesi olarak görülür.

Iman edenler için peygamber sevgisi alametleri nelerdir? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Üçüncü alametse peygamber efendimizi sık sık hatırlamaktır. Devamlı olarak salat okunması önemlidir. Bu sayede devamlı olarak hatırlanmış olur. Efendimiz kendisi için okunacak olan bir salat karşılığında Allah’ın o kişiye 10 salat okuduğunu ve 10 günahını affedeceğini buyurmuştur.

Yorum yapın