Peygamberi Sevmenin Güzelliği 

Peygamberi Sevmenin Güzelliği 

Allah sevgisinden sonra gelen en önemli sevgilerden biri de Peygamber sevgisi olduğundan Peygamber efendimize sevgimiz sonsuz olmaktadır. Hz. Muhammed Mustafa Efendimize iman etmek farzdır. Peygamberimize iman etmek İslam’ın temeli olup imanın şartlarından biridir. Bu nedenden dolayı O’nun Allah tarafından gönderilen bir elçi olduğuna şahitlik etmesi, bütün sözlerinin ve fiillerinin kabul edilmesi, O’nun hayatının örnek alınması gerekmektedir.

Peygamber Sevgisinin Önemi 

İmanın tadını almak için Peygamber Efendimizi (s.a.v.) sevmek gerekir. Sevmek inanmaktır ve yaşamaktır. Peygamber sevgisi tüm insanlığın sahip olabileceği en büyük servet olduğundan her zaman en içten ve derinden sevmek gerekmektedir. Ayrıca Allah’ın bizi sevmesi ve imanın kalbimizde derinleşmesini sağlayan en önemli eylem olmaktadır.

Buhari Hazretlerinin bir hadisinde; ‘’ Sizden biriniz, ben kendisine babasından, çocuklarından ve bütün insanlardan daha sevimli olmadığı sürece iman etmiş olmaz.’’ Pek çok hadislerden biri de, ‘’ Üç özellik vardır. Bu özellikler kimlerde bulunursa o kimseler imanın tadına varmış olup Allah ve Resulü’nü her şeyden daha fazla sevmektir. Sevdiğini yalnızca Allah için sevmek. Allah, kendisini küfür batağından kurtardıktan sonra yeniden küfre dönmeyi, ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.’’

Peygamberimizin Şefaatine Ermek

Peygamber sevgisi karşılıksız kalmaz ve Allah’ın sevgisinin artmasını sağlamaktadır. Peygamberimizi sevmek için pek çok sebep vardır ve bu sebeplerden en önemli olanlarından birincisi, O alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. İkincisi ise Allah Teala O’nu en üstün ahlaka sahip kılmıştır. Ayrıca üçüncüsü de O’nu kendimize model almamızı emretmiştir. Peygamberimiz en son peygamber olarak gönderilmiş ve Adem oğullarının efendisidir. Öldükten sonra mahşere gitmek için ilk olarak O diriltilecektir. Peygamberimizin sevgisi sayesinde şefaatine ermeye ve cennette O’nun ile birlikte olmaya vesile olacaktır. Peygamberin şefaatine ermek için ilk olarak O’nun davetine icap etmek ve iman etmek gerekir. Peygamberimizin sevdiklerini sevmek ve sevmediklerini sevmemek çok önemlidir. En önemlisi ise O’nun güzel ahlakını  örnek alıp yaşam boyunca her anında yaşamaktır. Sözlerine her şeyden daha fazla değer vermek ve emrettiklerini yerine getirmek en büyük sevgi göstergesidir.

Yorum yapın