Peypamber Efendimiz (S.A.V.)’İn Çocuk Sevgisi

peypamber-efendimiz-s-a-v-in-cocuk-sevgisi.png

Peypamber Efendimiz (S.A.V.)’İn Çocuk Sevgisi

Hz. Muhammed çocukları çok sever, onlara karşı her zaman hoşgörülü davranır ve her istediklerini yapardı.
Hz. Muhammed’in çocuk sevgisi hakkında birçok kaynaktan bilgi edinmek mümkündür. Hz. Muhammed (sav) çocukları çok sever ve onlara her zaman hoşgörü ile yaklaşırdı. Çocuklara değer verir hiçbir zaman kız- erkek çocuk ayrımı yapmazdı. Bu anlamda peygamber efendimizin çocuklarla olan ilişkisi mutlaka örnek alınmalıdır.
Özellikle cahiliye döneminde kız ve erkek çocukları arasında ayrım yapılır, bazı kabilelerde öyle ki kız çocuklarına yaşam hakkı verilmezdi. Hatta toprağa gömülürdü. Böyle bir topluma peygamber efendimiz yeni bir anlayış ve bakış açısı kazandırmıştır. Çocukları çok seven Hz. Muhammed (sav) özellikle çocukların yetiştirilmesi hususuna da dikkat edilmesi gerektiğini söylerdi.

Çocukları Çok Seven Peygamber
Aile hayatının çocukları yetiştirmekten geçtiğini belirten Hz. Muhammed’in çocuklara düşkünlüğü başkaydı. Özellikle kendi çocuklarına ve torunlarına oldukça düşkündü. O torunlarını çok seven ve hoşgörülü olan bir dedeydi. Hz. Muhammed kızı Fatıma’yı da çok severdi. Seferden döndükten sonra ilk onun yanına gider, sefere giderken de mutlaka Fatıma’yı görürdü.

Hz. Fatıma’nın iki oğlu vardı Hasan ve Hüseyin. Peygamber efendimiz torunlarını da çok sever, onları kırmamaya çalışır, hoşgörülü ve anlayışlı davranırdı. Hz. Enes şöyle anlatıyor; Peygamber Efendimiz hutbe okurken Hasan dizinde oturur, söyleyeceklerini söyler sonra da onu öperdi. Ben bunu seviyorum derdi.
Ebu Said ise Peygamberimizin çocuk sevgisi için şöyle diyordu; peygamber efendimiz namaz kıldığı esnada torunu Hasan omzuna çıktı. Efendimizde onun elinden tutup ayağa kalktı. Tekrar rükuya varıncaya kadar Hasan’ı sırtında tuttu.

Enes Bin Malik anlatıyor; peygamber secdeye giderken torunları Hasan ve Hüseyin sırtına çıktılar. Onlar ininceye kadar Peygamber secdeyi uzattı. Orada bulunanlar, Ya Rasulullah secdeyi uzatmış olmadın mı dediler. Peygamber efendimiz ise şöyle dedi. Oğlum sırtıma çıkınca acele etmekten çekindim.
Katate anlatıyor; bir keresinde peygamber efendimiz torunu Amame kucağında olduğu halde yanımıza geldi ve namaza durdu. Rukua varırken çocuğu yere bırakıyor, kalkarken tekrar kucağına alıyordu.

Çocuklara olan sevgisini her fırsatta dile getiren Hz. Muhammed (sav) çocuklar için kim onları severse beni sevmiş, kim onlara karşı kin tutarsa bana kin tutmuş olur diyordu. Peygamber efendimiz çocukların dediklerini her zaman yapar ve onların gönlünü kazanırdı. O bir peygamber olduğu halde hiçbir zaman omzunda çocuk taşımaktan utanmamış ve Hz. Muhammed her zaman iyi bir dede ve iyi bir baba olmuştur.

Yorum yapın