Sevgi Bağları ve Teknolojinin Kötü Etkileri

Sevgi Bağları ve Teknolojinin Kötü Etkileri

Sevgi bağları teknolojinin kötü etkileri nedeniyle sekteye uğramaktadır. Kişisel bir durum olsa da çok yönlü bir değerlendirme ile etki saptanabilir.

Teknolojinin Sevgi Bağlarına Katkısı Ne?

Sevgi bağları ve teknoloji olumlu yönde de birbirini etkiler. Örneğin uzak mesafede görüşemeyen kişiler internet, bilgisayar, akıllı telefonlar sayesinde görüntülü konuşabilmekte ve özlem giderebilmektedir. Yani görüşme imkanı olmayan kişilerin teknoloji sayesinde birbirleriyle ihtiyaçlarını gidermesi söz konusudur. Teknoloji doğru kullanıldığı zaman güvenlik açısından kritik hale gelebilir. Örneğin deprem olduğunda uygulama kullanılması hayat kurtarıcı etki yapabilir. Ayrıca aileler çocuklarının gittikleri yeri takip etmek ve kontrol etmek için bazı uygulamalara başvurabilmektedir. Doğru amaçla ve sınırlı kullanıldığı zaman teknoloji faydaları elbette fazladır.

İletişimde Teknoloji Etkisi

Teknoloji, uzun bir zamandan beri hayatımızda var ve sosyal ilişkilerimizi buradan yürüttüğümüz zaman bazı sorunlara neden olabiliyor. İhtiyaca yanıt veren durumlar dışında odak noktası teknoloji olduğu zaman insanlar arası bağlantıda ciddi sorunlar oluşabiliyor. Çünkü iletişimin belirli kalıplara sığdırılması durumu buna neden oluyor.

Bir sosyal medya platformunda karşıdaki kişilerle iletişime geçerken emoji gibi duyguları ifade eden işaretler kullanılıyor. Fakat gerçek yüz ve konuşma işaretleri olmadan kalıplaşan bir etki görülüyor. Bu durum sınırlı olduğunda zarar vermeyen bir şey gibi görünse de uzun vadede samimi arkadaşlıkları da yüzeysel yapma etkisi olduğu aşikar.

Önemli bir konuda, karşılıklı oturularak ciddi şekilde farklı yönleri düşünülmesi ve paylaşım yapılması gereken konularda sadece yazışma ve emojilerle sınırlı kalmak kısırlaştırıcı ve yıpratıcı bir etki yapabilir. Bazı istisna durumlar elbette vardır fakat teknoloji ve pazarlama birbiriyle iç içe girmiş halde olduğu için çok da masum olduğu söylenemez. İletişimde teknoloji etkisi bu açıdan etkileyicidir.

Sevgi ve iletişimin teknolojiden zarar görmemesini sağlamak kişinin elinde olan bir durumdur. Gereken zamanlar dışında içeriği bulandıran ilişkilerden uzak durarak ve yüz yüze ilişkileri daha fazla önemseyerek adım atılabilir.

Televizyon Ve Aile İçindeki İletişim

Bir ev içerisinde yaşayan kişilerin saygı çerçevesinde ve birbirlerini önemseyerek yaşaması kritik bir konudur. Televizyonun olumsuz etkileri denince ilk akla gelen aile içi iletişimi zayıflatması ve tahammül seviyesini en aza indirmesi gelir. Çünkü televizyon izlerken, görmek istediklerimizi görürüz ve bunu seçme şansımız vardır. Sevmediğimiz görüntüyü değiştirir televizyonun bizim ruh halimizi değiştirmesini bekleriz. Fakat kontrol edemediğimiz aile bireyleri, aynı zamanda travmaları ve kişiliğimizin ilk oluşturulduğu anıları barındırır. Bunları kontrol edemeyiz ve bu da bizi tahammülsüz hale getirebilir. Bazı ailelerde bu tür sorunlar iletişim kurarak bilinçli şekilde çözülürken bazılarında kısır döngü halinde devam eder.

Çocuk Ruhsal Gelişimi Ve Teknolojik Aletler

Ailelerin çocukları oyalamak için erken yaşlarda ellerine telefon, tablet vermesi, televizyon karşısında oturtup oyalanmasını sağlaması birçok sorunun temelinde yer almaktadır. Çünkü erken yaşlarda beyni tembelleşen ve sanal ortamdaki yanlış veya doğru görüntüleri hayatına sokan çocukta algı karışıklığı görülebilmektedir. Bir çocuk sürekli sanal ortamdaki görüntülerle dünyasını kurarsa, gerçek hayattan kopan düşüncelere daha kolay kapılabilir. Ekranda ölümlü bir görüntü görmesi, onun gerçek hayatta da aynı şeyin başına geleceğini düşünmesine ve gereksiz bir endişe yaşamasına neden olabilir.

Teknolojik aletlerin çocuklara olumsuz etkileri arasında telefonlar son dönemlerde riski daha da artırmaktadır. Akıllı telefonlardaki uygulamalar, konuşma, iletişim becerileri konusunda kötü etkiler yapabilir. Okula yeni başlayan bir çocuk hayal ederken oyunlarda ve sanal ortamda gördüklerini düşünecektir. Fakat somut hayatta kendi başına bir şey üretirken, çözüm bulmaya çalışırken sınırlanabilir.

Yorum yapın