Sevgi Herşeydir

Sevgi Herşeydir

Sevgi Herşeydir

Sevgi insanları bir arada tuttuğu bilinen en önemli manevi güçlerden biri belki de en önemlisidir. Sevgi ilk olarak yaratanı sevmeyle başlar. İnsan Rabbini tanır ve severse ona bağlı olarak insanları, hayvanları ve bitkileri daha sevebilir.

Sevgi ile tüm işler layığı ile yürür. İşler yoluna girer, samimiyet oluşur, dürüstlük toplum içerisinde var olur. Son zamanlarda dünyada yaşanan birçok konu irdelendiğinde bu konunun eksikliği göze çarpmaktadır. Rabbini seven, kainatı sever ve yeri geldiğinde bir karıncanın bile incinmesine gönlü el vermemektedir.

Şiddetin Çözümü Sevgi
Son zamanlarda basın ve yayın organlarında sürekli olarak karşılaşmakta olduğumuz şiddet olaylarını da bu noktada ele almak çok doğru olacak. Sevginin yanlış kanal üzerinden sarf edilmesi de fayda getirmemektedir. Rabbini sevmeden başka birisini sevmeye çalışmak neticesi vahim sonuçlanabilmektedir. Bir erkeğin eski eşini çok sevmesinden ona zarar vermesi de bu duruma bir örnektir. İnsan kendinden önce Rabbini sevmeli ve her ye bu ilke ile başlamalıdır. Kendisini ilahlaştırarak nefsini sürekli olarak yüceltmeye çalışan sevgi gücünü yanlış yere sevk etmiş olacak ve bu durum şiddet ile sonuçlanacaktır.

Rabbini Sevmek Nasıl Olur?
“Eğer beni seviyorsanız Resulüme iktiba edin” buyuruluyor bir hadisi kudside, yan Rabbimizi seveceğiz ve onu sevdiğimizi ise onun sevgilisine tabi olarak göstereceğiz. Bu konuda karşımıza çıkan engellere rağmen taviz vermeyeceğiz, onun sünnetinden asla kopmayacağız. Emir olunan ibadetleri zorla değil severek ve benimseyerek yerine getireceğiz. Kul hakkından ölürcesine korkacağız, kimse yokken bile Rabbimizin bizi gördüğünü ve anın hesabını bize soracağı bilinci ile tüm canlılara ve cansızlara yaklaşmak sevginin güçlü ve olumlu bir silah olarak kullanılması anlamına gelmektedir.

Yorum yapın