Sevgilerin En Yücesi Allah Sevgisi

Sevgilerin En Yücesi Allah Sevgisi

En büyük rızık şüphesiz Allah sevgisi olduğundan her canlı bu sevgi ile beslenmektedir. Allah, her zaman kendine iman eden herkesin en yakın dostudur ve onları her türlü karanlıklardan kurtarıp son derece aydınlığa çıkarmaktadır.

Sevgi Nedir?

’O, alemlerin Rabbidir.’’ Gözle görülmeyen ve elle tutulamayan ancak, hislerin yönlendirilmesi ile gösterilen davranışların gönülden gelen duygularına sevgi denilir. Sevgi kesinlikle karşılıksız olan hayatın en güzel anlamı demektir. İnsan yaşamında pek çok sevdiği ve değer verdiği varlıklar bulunmaktadır. Fakat bunların hiçbirisi Allah sevgisi ile denk olamaz ve asla da olmamalıdır. Bir mümin annesini, babasını, arkadaşlarını, akrabalarını, dostlarını ya da sahip olduğu pek çok varlığı sever. Bu sevgilerin ölçülerini hiçbir zaman kaçırmaz. Hepsinin belirli sınırları bulunur ve Allah sevgisinin üzerine kesinlikle sevgi tanınmaz.

Allah Sevgisinin Önemi

Sevgilerin en yücesi olan ve Peygamber sevgisinin bile üstünde olan Allah sevgisi insanların yaşama kaynağıdır. Allah’ı sevmeyen kimse kesinlikle hiç kimseyi ya da hiçbir varlığı sevemez. Hatta kendini bile sevmesi imkansızdır. Kur’an- ı Kerim’de de her zaman belirtildiği gibi ‘’ İnsanlardan bazıları Allah’tan başkasını Allah’a denk tanrılar edinir da onları Allah’ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah’a olan sevgileri ise çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman bütün kuvvetin Allah’a ait olduğunu ve Allah’ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi.’’ (Bakara 2/165)

Allah’ı sevmek, O’nu öğrenmeye, bilmeye ve tanımaya bağlı olmaktadır. Çünkü insan tanıdıkça ve öğrendikçe sevecektir. En büyük İslam alimlerinden biri olan Hasan Basri hazretleri; ‘’Rabbini bilen O’nu sever’’ sözü ile en doğru şekilde anlatmıştır. Allah sevgisi insanı her zaman Allah’a yaklaştırır ve tamamen O’nun rızasını kazanmasına neden olmaktadır. Allah’ın vermiş olduğu sonsuz nimetlerin idraki içerisinde olan kişinin hayatını yön veren Allah sevgisi tüm canlıların iyiye, güzele ve doğruya ulaşması için yöneltir. O’nu seven Allah’ın emrine ve O’nun peygamberi olan Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e itaat ederek yaşamına bu doğrultuda yön verir ve devam eder.

Yorum yapın