Zihinsel Stresi Azaltmak

Zihinsel Stresi Azaltmak

Zihinsel Stresi Azaltmak

Stres günümüzde insanlara en çok zarar veren ve yaşam kalitelerini düşüren konulardan birisi olmaktadır. Hatta yapılan araştırmalara göre dünya genelinde stresin sebep olduğu rahatsızlıklar fiziksel nedenlerden dolayı hasta olan insanların sayısını geçmiştir. Bundan 50 yıl önce de bu konunun önemi anlaşılmış ve azaltmak için ciddi araştırmalara başlanmıştır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki stresin önüne geçmek oldukça basittir. Siz de bu kolay yöntemleri uygulayarak stres seviyenizi etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

Başka İşlerle Meşgul Olmak

Başka İşlerle Meşgul Olmak

Stresin en büyük nedenlerinden birisi aşırı düşünmektir. Bunu fark eden bilim insanları da ikinci dünya savaşı sonrasında cepheden dönen askerlerin yaşadıkları stresi azaltmak için bu yönteme başvurmuşlardır. Onların sürekli düşünüp olumsuz olayları zihinlerinde defalarca canlandırmanın önüne geçmek için düşünmeleri ve beyinlerini kullanmaları gereken işlere yönlendirmişlerdir. Günümüzde de stres ile mücadele etmek için en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Bakış Açısını Değiştirmek

Bakış Açısını Değiştirmek

Stresle mücadele konusunda da etkili olan yöntemlerden bir diğeri bakış açısını değiştirmek olur. İnsanların, değiştirmek için gücü yetmediği şeyleri kafaya takması ve bundan dolayı stresli olması bugünlerde epey yaygın bir durumdur. Bunu kabullenmek ise bir özgürlük ve rahatlama getirmektedir. Bu sayede zihni sürekli meşgul eden ve zarar veren düşüncelerden kurtulmak mümkün olur.

En Kötü Senaryoyu Kurgulamak

En Kötü Senaryoyu Kurgulamak

Stres ile baş etme konusunda oldukça faydalı olan yöntemlerden birisi de en kötü senaryoyu kurgulamak olur. En kötüyü düşünmek ve sonrasında bunu düzeltmek için yapılacakları belirlemek stresten kurtulma konusunda oldukça başarılı olmaktadır.

Yorum yapın