Zübeyr Bin Avvam O Bir Yiğit

Zübeyr Bin Avvam O Bir Yiğit

Zübeyr Bin Avvam O Bir Yiğit

Cennetle müjdelenen on sahabeden biri olan Zübeyr bin Avvam, İslam adına pek çok savaşta kılıç sallayan bir yiğittir.

Doğumu ve İslam’ı Seçmesi

Hz. Paygamber’in halası Safiyye’nin oğlu olan Zübeyr bin Avvam, hicretin ikinci yılında Medine’de dünyaya gelmiştir. Çocukluğu efendimizin çocukları ile birlikte geçmiştir. Henüz 16 yalındayken ilk iman edenler arasında yerini almıştır. Ancak amcası Nevfel bu durumu kabullenemeyerek Zübeyr’e türlü işkenceler etmiştir. Zübeyr yine de dininden dönmemiştir.

Zübeyr bir gün Hz. Peygamber’in şehit edildiğini duydu ve eline kılıç alarak sokağa fırladı. Önüne çıkan ilk müşrikten bunun hesabını sorma niyetindeydi ki karşısına Allahın peygamberi çıktı. Bu olay İslam adına çekilen ilk kılıç olarak tarihe geçti.

Mekke’de Müslümanlara yapılan eziyet artınca Habeşistan’a hicret başladı. İlk hicret edenler arasında Zübeyr bin Avvam da yer aldı. Orada Müslümanları korudu ve Müslüman olan Habeşistan lideri Necaşi’ye karşı ayaklanmaları bastırdı.

Zübeyr Bin Avvam O Bir Yiğit-2

İslam’ın Kahramanı

Zübeyr Peygamber efendimiz ile birlikte tüm savaş ve seferlere katıldı. Hatta Bedir Savaşındaki 3 süvariden biri Zübeyr bin Avvam’dı. Müslümanlara yardım için gelen Cebrail ve meleklerde Zübeyr’in sarığı ve kılığı görünüyordu. İslam adına yapılan tüm savaşlarda en ön saflarda yer aldı ve Hz. Muhammed’in korumasını üstlendi.

Hz. Peygamber Beni Kureyza Yahudilerinin Müslümanlara inat ettiği haberinin doğrulanmasını istedi. Bu görevde de ilk atılan Zübeyr bin Avvam oldu. İşte bu hadiseden sonra Peygamber efendimiz Zübeyr için “her peygamberin bir havarisi vardır, benimki de Zübeyr’dir.” demiştir. Hz. Ali’den rivayet edilene göre Peygamber Efendimiz Talha ve Zübeyr’in cennette komşusu olduğunu buyurmuştur.

Hz. Peygamber’in her an yanında olmuştur ve aynı zamanda vahiy katipliğini yapmıştır. Ancak aktardığı hadis sayısı çok azdır. Bunun nedenini soran oğluna ise Resulullah’tan işittiklerini aynen nakledememekten çekindiği için böyle davrandığını söylemiştir. Bu kadar hassas ve düşünceliydi.

Peygamber Efendimizden sonra halife Hz. Ömer’in danışmanlığını yapmıştır. Ömer bin atlıya bedel olduğunu söylemiş ve kendisinden sonra halife olmasını tavsiye ettiği isimler arasında yer vermiştir. Zübeyr Cemel Vakasına katılmayı reddetti ancak orada şehit edildi.

Yorum yapın